Консенсус в ОБСЄ не працює, як планувалося — генсекретарка
Принцип ухвалення рішень консенсусом в ОБСЄ сьогодні працює не так, як планувалося на початку створення організації.
Про це в інтерв’ю Укрінформу заявила генеральна секретарка ОБСЄ Гельґа Шмід.
«У нас є правило консенсусу, тому що ідея цієї організації від самого початку полягала в тому, щоб зібрати разом держави, які розходилися в поглядах одна з одною щодо багатьох питань, але все ж бачили змогу зміцнити стабільність і безпеку шляхом об’єднання. Прийняття рішень на основі консенсусу повинно було сприяти зміцненню довіри. Але сьогодні це працює не так, як має працювати», — підкреслила Шмід.
За словами генсекретарки ОБСЄ, у питанні досягнення консенсусу в організації й раніше «ніколи не було легко, а в сьогоднішній час досягти його особливо складно». «Важлива робота може бути зупинена або взагалі зірвана однією державою-учасницею, коли за столом сидять 57 учасників. Сказати, що це розчаровує – це нічого не сказати», — зазначила вона.
Коментуючи питання реформи ОБСЄ, Шмід зауважила, що є різні пропозиції з цього приводу і рішення – за державами-учасницями.
«Щодо реформ, то є багато пропозицій, як покращити роботу ОБСЄ, і багато із них – питання, які мають вирішувати наші країни-учасниці. Особисто я роблю все, що в моїх силах, у межах мого мандата, щоб очолити ті зміни, які зроблять Секретаріат ОБСЄ більш ефективним та дієвим, більш прозорим та підзвітним, більш інклюзивним та відкритим до співпраці», — прокоментувала генеральна секретарка питання щодо реформи ОБСЄ.
На її переконання, наразі «важко говорити про відкритий діалог», але «у майбутньому взаємодія в регіоні ОБСЄ буде необхідною». Водночас таке співробітництво в регіоні «може відбуватися лише за умови добросовісного підходу та на основі поваги до основних принципів і зобов’язань». «Це є ключовим для того, щоб почати відбудовувати довіру та співробітництво. І ОБСЄ покликана відігравати важливу роль у цьому процесі. Вона залишається єдиною платформою для безпекового діалогу в регіоні, який включає як росію, так і Україну. Ми маємо унікальний досвід і знання, які можуть сприяти мирному та стійкому руху вперед», — вважає вона.
Більш детально читайте в інтерв’ю Гельґи Шмід за посиланням.