Трибунал для керівників рф має судити і пропагандистів та релігійних лідерів — голова комітету ВР
Міжнародний трибунал має судити не лише керівництво рф, а й пропагандистів, релігійних діячів і осіб, які фінансували воєнну кампанію.
Про це сказав голова Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики Олександр Мережко під час політико-дипломатичної панелі «Сила міжнародного правосуддя. Діалоги дипломатів і юристів», передає Укрінформ.
«Притягнуте до відповідальності коло осіб має бути максимально широким, охоплювати не лише тих, хто ухвалював рішення, а й тих, хто підсилював їх за допомогою пропаганди, фінансування та релігійного благословення», — сказав він.
Мережко зазначив, що новий трибунал має взяти за основу статути Нюрнберзького та Токійського процесів, які відбувалися після завершення Другої світової війни. Так, коло винуватців у злочинах нацистської Німеччини можна знайти в матеріалах Нюрнберзького процесу.
«Окрім воєнних злочинців з вищого керівництва, там згадуються й «економічні лідери», навіть виникає питання стосовно релігійних лідерів. Це все співучасники злочину. Тут важливо ще додати й пропагандистів. Бо в Нюрнберзі також є прецедент — Юліус Штрейхер — один із пропагандистів», — додав він. При цьому депутат акцентував, що між цим трибуналом і Нюрнбергом має бути символічна тяглість, наприклад, можуть бути запозичені норми його статуту або ж місце проведення.
Також депутат сказав про успіхи на міжнародній арені в реалізації трибуналу, підкресливши, саму ідею юридично підтримали в Парламентській асамблеї Ради Європи. «Я входжу до української делегації в ПАРЄ. Були ухвалені відповідні резолюції, в яких підтримується ідея створення спеціального трибуналу. Ця ідея вже зафіксована на політико-правовому рівні», — повідомив він.
Мережко наголосив, що створення окремого трибуналу для розгляду злочинів, скоєних рф проти України, актуальне, оскільки «росія не є стороною Римського статуту і перспектива ухвалення відповідної резолюції з боку Ради Безпеки ООН не є реальною».
За словами депутата, Верховна Рада робить усе можливе, щоб ратифікувати Римський статут в Україні, що є необхідною умовою для членства в Європейському Союзі. «У парламенті навіть створене міжфракційне об’єднання «За ратифікацію Статуту». Ми просуваємо цю ідею. Цей документ згадується в Конституції, тому ми взяли на себе політико-юридичні зобов’язання ратифікувати його в контексті євроінтеграційних процесів».
У заході взяли участь голова Касаційного кримінального суду Станіслав Кравченко, голова Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики Олександр Мережко, голова Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, очолює Комісію з питань правової реформи при Президентові України Сергій Іонушас, народний депутат Сергій Власенко, член президентської Робочої групи з опрацювання питання створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України Олег Гавриш, керівник Секретаріату Офісу Уповноваженого з прав людини Роман Романюк, виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів Марк Елліс, ексзаступник головного прокурора у трибуналі щодо колишньої Югославії Девід Толберт, модератор заходу Марина Ставнійчук, ексчленкиня Венеційської комісії.
Як повідомляв Укрінформ, у Верховній Раді утворене міжфракційне об’єднання «Трибунал для російських агресорів», до якого увійшли 50 народних депутатів.