Провідні світові ЗМІ закликали уряд США амністувати Ассанжа — NYT
Провідні ЗМІ США, Великої Британії, Іспанії та Німеччини звернулися до уряду США із закликом припинити переслідування засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це пише The New York Times.
“The New York Times та чотири європейські медіа організації закликали уряд США відкликати обвинувачення проти засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа за отримання та оприлюднення ним засекречених військових та дипломатичних даних”, — йдеться у матеріалі.
Відкритий лист до США, окрім NYT, підписали редакції The Times, The Guardian, Le Monde, Der Spiegel та El Pais. У зверненні підписанти попереджають, що засудження Аcсанжа “створить небезпечний прецедент”, здатний завдати шкоди свободі слова та ускладнити висвітлення ЗМІ питань національної безпеки.
“Отримання та оприлюднення за потреби чутливої інформації для суспільного блага є складовою частиною щоденної роботи журналістів. Якщо цю роботу криміналізувати, наш громадський дискурс та демократії стануть суттєво слабшими”, — йдеться у листі.
Ассанжа, який оскаржує екстрадицію з Великої Британії після арешту в Лондоні, також обвинувачують в участі в змові з метою зламу. Утім в листі мін’юст США не закликають відмовитися й від цього аспекту справи, хоча стверджується, що “дехто з нас занепокоєний” щодо цього.
Кожне з п’яти видань, які підписали листа, працювали з Асcанжем під час оприлюднення здобутих ним файлів у 2010-2011 рр.
Як повідомляв Укрінформ, Джуліан Ассанж – австралійський журналіст, у 2006 році заснував сайт WikiLeaks, на якому були розміщені секретні матеріали про корупцію, шпигунство, воєнні злочини, дипломатію тощо. Відповідні документи були надані колишнім аналітиком розвідки США Челсі Маннінгом.
У травні 2019 року Ассанж був ув’язнений у Британії на 50 тижнів за порушення умов виходу під заставу, коли він у 2012 році втік до посольства Еквадору в Лондоні, де потім переховувався майже сім років.
Ассанжу висунуто 18 обвинувачень, зокрема у змові з метою зламу урядових комп’ютерів та порушенні закону про шпигунство. У Сполучених Штатах йому загрожує до 175 років в’язниці за обвинуваченням у шпигунстві.
Сам Ассанж заявляє, що опубліковані ним документи викривають правопорушення військових США, а він діяв як журналіст, а не шпигун.
Серед файлів, опублікованих WikiLeaks у 2010 році, було відео про атаку гелікоптера Apache у 2007 році американськими військами у Багдаді, унаслідок чого загинули 11 осіб, серед яких двоє журналістів Reuters.