Річниця збиття українського літака викликала нові протести в Ірані
Третя річниця збитого Корпусом вартових Ісламської революції цивільного авіалайнера в Ірані викликає поновлення антиурядових протестів як усередині країни, так і за кордоном.
На відео, поширених у соціальних мережах у неділю, видно, як люди демонструють біля Тегеранського університету та районів Саттар-Хан і Садегіє в центрі міста. Демонстрація, організована родинами загиблих пасажирів літака, відбулася в Шахедшахрі, на місці падіння українського літака.
Менші зібрання та протести також відбулися в Караджі, на околиці Тегерана, і курдських містах Санандадж, Махабад і Сагез на північному заході Ірану. За даними Норвезької організації з прав людини Hengaw, також повідомлялося про страйки місцевих підприємств у містах Абданан і Керманшах.
Bloomberg не зміг перевірити жоден кадр.
Місяці загальнонаціональних демонстрацій стали найбільшим викликом для теократичного керівництва Ісламської Республіки з моменту приходу до влади в 1979 році.
Недільні демонстрації були приурочені до річниці ракетного удару по літаку авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» , в результаті якого загинули всі 176 людей на борту. Літак був заповнений іранськими громадянами і щойно вилетів у Тегерані, коли його збили .
Іран спочатку заперечував свою відповідальність, а потім визнав, що його Революційна гвардія помилково прийняла його за ворожу крилату ракету та збила літак під час загострення військової напруженості зі США.
Організовані мітинги на знак солідарності з протестами в Ірані відбулися в інших містах, включаючи Лондон, Амстердам, Сідней, Стамбул і Цюріх. Мітинги організували захисники сімей жертв збитого літака.
Останні дії відбулися через день після того, як влада стратила ще двох чоловіків, заарештованих під час протестів, попри міжнародні заклики до Ірану припинити застосування смертної кари проти протестувальників.
В Ірані наразі повісили чотирьох чоловіків після судів, які тривали менш як місяць. Загалом щонайменше 11 протестувальників були засуджені до смертної кари, а ще щонайменше десяток інших були звинувачені в тяжких злочинах, які можуть каратися смертною карою.
Правозахисні організації кажуть, що щонайменше 476 людей, у тому числі 64 дитини, були вбиті силами безпеки з початку заворушень 16 вересня.
З середини вересня в Ірані тривають масові демонстрації після смерті під вартою поліції 22-річної Махси Аміні, курдської жінки, яку заарештували за нібито порушення ісламського дрес-коду країни.
Гнів через її смерть і релігійні закони, спрямовані на свободи жінок, швидко переросли в набагато ширший докір духовному керівництву Ірану та низку образ, які люди звинувачують у непідзвітній системі, яка тримає країну в залізній хватці понад чотири десятиліття.