ПолiтДумка

Новий міністр оборони ФРН: з місця в Рамштайн

19 января
01:01 2023

Після «жіночого десятиріччя» керівництво Бундесверу бере в свої руки чоловік

17 січня в Німеччині з’явився новий міністр оборони. Ним став 62-річний Борис Пісторіус. Офіційне вручення свідоцтва і прийняття присяги в Бундестазі відбудеться у четвер, 19 січня. Напередодні зустрічі в Рамштайні.

Ризикую потрапити під критику феміністок, але 10 років, які німецькою армією керували жінки, обороноздатність ФРН не зміцнили. І не тільки тому, що всі вони, принаймні на початку, мали вельми умовне уявлення про військову галузь і нерідко опинялися в центрі всіляких медійних скандалів. Німеччина загалом відчувала легку ейфорію після падіння Берлінської стіни та завершення, як тоді здавалося, «холодної війни», тому не вважала за потрібне витрачати зайві гроші на мілітаризацію.

Згадаємо коротко трьох представниць «слабкої статі», які стояли на чолі армії найпотужнішої економіки Європи: Урсула фон дер Ляєн (з 17 грудня 2013 до 17 липня 2019 року), Аннегрет Крамп-Карренбауер (17 липня 2019 – 8 грудня 2021) і Крістіне Ламбрехт (з 8 грудня 2021 до минулого понеділка).

Перша неочікувано, але дуже вдало пересіла у крісло президентки Європейської комісії. Друга була призначена канцлером Ангелою Меркель на одну з найважливіших посад в уряді з перспективою подальшого балотування на канцлерство замість неї – вийшло погано як з міністерством, так і з балотуванням.

У третьої не задалося від самого початку: пані міністерка потрапляла з однієї незручної ситуації в іншу і була предметом жорсткої критики як ЗМІ, так і суспільства, які відверто натякали на необхідність кадрових перестановок. Саме на «надмірну увагу» ЗМІ Ламбрехт і послалася, коли писала в понеділок заяву на звільнення, залишивши за  дужками власні «проколи», які ми не будемо тут перераховувати.

Втім, ці проколи ставили в дурну ситуацію не лише саму главу Міноборони, але й главу уряду, який постійно ставав на її захист. Скоріше за все, коли Ламбрехт поклала на стіл Шольца заяву, він відчув полегшення.

ЗЕМЛЯК КАНЦЛЕРА

Прізвище нового міністра стало відомо вже наступного дня. Не та на дворі ситуація, щоби зволікати з таким важливим призначенням.

«Я радий, що Борис Пісторіус, видатний політик нашої країни, стане новим міністром оборони. Завдяки його досвіду, компетентності та наполегливості, а також його великому серцю, він є правильною особою для Бундесверу в цей переломний момент», — заявив Шольц у вівторок.

Він додав, що Пісторіус є його другом.

Не знаю, чи знайомі вони з дитинства, але народилися обидва в одному місті Оснабрюк, Нижня Саксонія (колишня Західна Німеччина) з різницею у два роки; обидва вступили до лав Соціал-демократичної партії (СДПН) ще будучи учнями школи, 16-17 річними хлопцями. Тож переконані есдеки.

Довелося їм бувати й суперниками: у 2019 році Шольц і Пісторіус балотувалися на виборах нового голови СДПН. Але обидва програли.

При цьому кар’єра Шольца  вже давно вивела його на федеральний рівень, Пісторіус також зробив непогану кар’єру, але переважно в межах рідного міста, мером якого був у 1999-2002 роках, і своєї федеральної землі, де майже 10 років працював міністром внутрішніх справ. На цій посаді він став відомим насамперед через те, що виступав за вжиття жорстких заходів для перешкоджання радикалізації мусульман, ініціював депортацію осіб, які були затримані за підозрою у веденні терористичної діяльності.

Був членом Бундесрату, де входив, серед іншого, до Групи німецько-російської дружби. У 2018 році говорив по доцільність «переглянути» санкції ЄС проти росії.

З жовтня 2017 року Пісторіус є членом спільного комітету парламентського контролю за Європолом. Він є також членом Парламентської асамблеї НАТО.

Борис Пісторіус овдовів і має двох дітей. Деякий час він підтримував стосунки з Доріс Шредер-Кепф, екс-дружиною колишнього канцлера Ґергарда Шредера. Це те, що відомо про особисте життя політика.

На відміну від майже позбавленого (принаймні на публіці) будь-яких емоцій Шольца Пісторіус відомий як «гучний» і прямий у публічних заявах. Його вважають прагматичним політиком, який доводить справу до кінця, досвідченим політменеджером.

ВЕЛЕТЕНСЬКІ ЗАВДАННЯ ТА ВИКЛИКИ

Як зазначалося, армія дісталася новому міністру у, якщо говорити дуже делікатно, не найкращому стані. Періодично в ЗМІ з’являються повідомлення про буквально катастрофічний стан Бундесверу, деякі дані озвучували й самі попередні міністерки. Зокрема, наприкінці квітня Ламбрехт заявила в Бундестазі, що придатні до виконання завдань лише 9 з 51 штурмових гелікоптерів Tiger і 150 із 350 БМП Puma. Наприкінці минулого року під час навчань зламалися всі 18 БМП Pumа, які були призначені для місії швидкого реагування НАТО, Ламбрехт тоді призупинила замовлення на постачання Бундесверу наступної партії.

І це далеко не всі проблеми німецької армії. Новому міністру належить розібратися з усім цим і добре розпорядитися спецфондом у 100 млрд євро, про виділення яких на переозброєння та переоснащення Бундесверу Шольц заявив через пару днів після початку російської війни проти України. Сума схвалена, але сама по собі проблем, звісно, не вирішує.

Доведеться новому керівнику Міноборони працювати над втіленням у життя ініціативи канцлера з використання ізраїльської системи Arrow-3 для німецької та європейської протиракетної оборони. Працювати з промисловістю над збільшенням виробництва боєприпасів, на що потрібно до 20 мільярдів євро. А ще потрібні нові фрегати, танки та американські бойові літаки F-35 для Люфтваффе, які мають замістити застарілі винищувачі-бомбардувальники Tornado.

Не кажучи вже про такі «дрібниці», як спорядження солдатів.

«Я зроблю Бундесвер сильним перед часами, які на нас чекають… З першого дня я буду на 150% відданий цим завданням», — пообіцяв Пісторіус одразу після оголошення про його призначення. Що ж, можливо, людині, яка на відміну від своїх попередниць сама служила, хоча й недовго в армії (строкову службу в 1980-81 роках), вдасться розібратися у справах і мати, що важливо, підтримку солдатів. Це безумовний плюс нового глави Міноборони.

Мінусом є те, що його фактично не знають на міжнародній арені. Але то наживне. У п’ятницю в Рамштайні зберуться міністри й інші представники оборонних відомств п’яти десятків країн, там і роззнайомиться з усіма.

ВІЙНА Й НІМЦІ

Часу на розгойдування у нового міністра не буде. Відразу після приведення до присяги у четвер він відправиться на зустріч з американським колегою Ллойдом Остіном. Вона запланована вже на 11.00 ранку.

Переговори мають передувати черговій, 8-й за рахунком зустрічі Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн» на однойменній авіабазі США на заході Німеччини.

Давно відомо, що головною темою нинішньої зустрічі стануть танки. Тиск на уряд ФРН через танки, а конкретно Leopard, останнім часом просто шалений. Берлін не припиняє говорити, що не буде діяти одноосібно, а надаватиме важливі озброєння лише в тісній координації з союзниками та партнерами. Наразі союзники та партнери «дозріли» та готові передати «Леопарди», які стоять на озброєнні в їхніх арміях, але потребують для цього дозволу Німеччини як виробника техніки. А Німеччина, мало того, що не квапиться взяти на себе роль лідера, фактично гальмує процес і ризикує опинитися в конфронтації з іншими.

Виходячи з попередніх досвідів, Берліну врешті решт, скоріше за все, доведеться доєднатися до коаліції, яка саме зараз формується, не випадково напередодні Шольц телефонував президенту США. Але давайте зачекаємо.

У будь-якому випадку, не від міністра оборони залежить ухвалення рішення, що давати з озброєнь, а що ні.

Між тим, позиція Пісторіуса щодо війни вже простежується.

Вже 24 лютого 2022 року на сайті МВС Нижньої Саксонії з’явилося повідомлення про екстрену нараду під головуванням Бориса Пісторіуса. Йшлося про підготовку землі до різних сценаріїв подальшого розвитку подій, у тому числі щодо очікуваного припливу біженців з України та можливих російських кібератак на інфраструктуру.

«Я вражений і приголомшений драматичним розвитком ситуації та жорстокими атаками армії рф за наказом російського президента владіміра путіна на Україну. Це перша за десятиліття агресивна війна однієї держави проти іншої суверенної держави», — заявив тоді Пісторіус.

Того ж дня він створив кризовий штаб для координації зусиль земельної влади щодо організації  прийому українців і перевів служби кібербезпеки на особливий режим чергування.

Через кілька днів він виступав на конференції міністрів внутрішніх справ країн ЄС за виділення 10 млрд євро на зміцнення європейських структур цивільної оборони.

Під час спілкування з журналістами відразу після свого призначення Пісторіус заявив: «Бундесвер має налаштуватися на нову ситуацію, що виникла внаслідок агресивної війни росії проти України» та додав, що «Федеративна Республіка Німеччина опосередковано втягнута у війну», але міжнародне право чітко дозволяє державам підтримувати зброєю країну, яка стала жертвою атаки, не стаючи при цьому стороною у війні».

СХВАЛЬНА РЕАКЦІЯ

«Набагато більш рішучих та швидких кроків» від нового глави Бундесверу очікує заступник міністра закордонних справ України, експосол України в ФРН Андрій Мельник, який водночас «не плекає ілюзій». В коментарі t-online Мельник перелічив бажання Києва: отримати не лише бойові танки, але також реактивні літаки та військові кораблі.

«Ми закликаємо міністра Пісторіуса широко підтримати Україну постачанням важкого озброєння: бойовими танками, винищувачами, військовими кораблями, системами залпового вогню, артилерією, протиповітряною обороною і, звичайно, достатньою кількістю боєприпасів», — сказав Мельник. Для Пісторіуса, на переконання дипломата, це також створює можливість довести, що Німеччина позбулася своєї тактики відмов і затягувань у прийнятті рішень.

У самій Німеччині неочікуване призначення Пісторіуса (про це не знали навіть партнери по урядовій коаліції, кандидатура обговорювалася в колі СДПН, адже Бундесвер є вотчиною правлячої партії) у цілому сприйняли схвально. Партнери по коаліції – «Зелені» та ліберали — позитивно відгукнулися на вибір канцлера.  

Найбільша опозиційна сила – консерватори – надто великих претензій до Пісторіуса не має, хоча й закидає йому брак необхідних знань, міжнародного впливу та досвіду у військовій сфері (можна подумати, що міністерки від ХДС, які зробили свій внесок у розвал Бундесверу, мали хоч якийсь подібний досвід).

Очікувано з критикою призначення виступила праворадикальна «Альтернатива для Німеччини».

Почала я з «сексистських» зауважень, ними ж і закінчу…

Призначення Пісторіуса має один «побічний» ефект, який нам може здатися дивним, а в Німеччині відразу викликав жваву дискусію. Справа у тому, що це призначення порушує гендерний паритет в уряді! При цьому сам Шольц на початку своє каденції пообіцяв, що посади в його уряді будуть на рівних поділені між чоловіками та жінками. Отже, Шольцу, щоби не порушувати власну обіцянку, доведеться провести ще одну перестановку в кабінеті. Хто стане випадковою жертвою – поки не відомо.

Але для нас важливим є те, щоб з призначенням нового міністра оборони Німеччина не лише не зменшила, але посилила свою військову підтримку України.

Ольга Танасійчук, Берлін.

Фото: DPA, Bundeswehr


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Україна вийшла ще з однієї угоди СНД

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!