Президентка Косова: Вагнерівці допомагають Сербії організувати «кримський сценарій» на Балканах
«вагнерівці» у співпраці із сербськими воєнізованими формуваннями завозять до Косова контрабандну зброю та військову форму без розпізнавальних знаків.
Про це в інтерв’ю виданню The Telegraph заявила президентка Косова Вйоса Османі, попередивши про можливий напад на країну, повідомляє Укрінформ.
За її словами, між підготовкою Сербії та окупацією Криму росією у 2014 році можна провести паралелі. Мова йде про події, коли так звані «зелені чоловічки» підготували ґрунт для захоплення Криму.
«Вони привозять зброю і форму, та формально не є частиною сербської армії. Сербія хоче досягти своїх цілей, не називаючи це військовою операцією», – заявила Османі, додавши, що секретна операція покликана закласти основу для можливого гібридного нападу Сербії з метою захоплення косовської території.
За її словами, мета Сербії — підготувати ситуацію для можливої анексії, однак не за допомогою традиційної військової операції, а за допомогою гібридної атаки.
«Якщо ви подивитеся на те, що путін зробив у 2014 році, то це повна копія, це та ж сама програма дій. Спочатку він використовував росіян, які там жили, потім він створював всілякі операції під фальшивим прапором, а потім послав ці воєнізовані групи», — сказала Османі.
Президентка Косова заявила, що Белград продовжує нагнітати напруженість у регіоні у співпраці з російською групою «вагнера», яка нещодавно почала розміщувати оголошення про найняття сербських новобранців для участі у війні в Україні.
За її словами, є чіткі докази того, що сербські воєнізовані групи планували й організовували це з вагнерівцями. Країна зараз розслідує питання, скільки їх було на кордоні чи на території Косово.
Як повідомлялося, напруженість у відносинах між Сербією та Косовом різко зросла в серпні 2022 року після того, як косовська влада намагалася змусити сербську меншину перейти на автомобільні номери та особисті документи, видані косовським урядом, а не сербським.
Наприкінці грудня косовські серби звели барикади навколо міста Митровиця на півночі Косова, а Белград підвищив бойову готовність сербських сил безпеки та направив запит до Командування контингенту НАТО в Косові (KFOR) про направлення до 1000 військовослужбовців сербської армії та поліції в Косово для захисту місцевих сербів.
У KFOR запит Сербії відхилили, а на початку січня підрозділи контингенту KFOR завершили демонтаж барикад, зведених на автошляхах під час заворушень на півночі Косова.