на дні океану виявили земне явище
Американські вчені представили нове дослідження, присвячене супутнику Сатурна — Енцеладу. Учені виявили нові докази існування на дні його підземного океану гідротермальних джерел, які схожі на ті, що існують на Землі. Так само, як і на нашій планеті, у цих джерелах тепла може існувати життя, пише ScienceAlert.
Енцелад є шостим за розміром супутником Сатурна, діаметром приблизно в 500 км. Він має товсту крижану поверхню, товщина якої оцінюється в 18-22 км, а під цією оболонкою ховається океан з рідкої води глибиною приблизно 10 км. Внутрішнє тепло супутника дозволяє цій воді не замерзати.
Починаючи з 2005 року, протягом кількох років космічний апарат «Кассіні» вивчав як Сатурн, так і Енцелад. Зокрема, він виявив, що з поверхні супутника в космос вириваються потоки води, поєднані з іншими хімічними сполуками. Тоді вчені ще не знали, що викликає появу цих потоків.
Також дані апарату показали, що в одному з кілець Сатурна є багато частинок діоксиду кремнію або кремнезему, і, як виявилося, такі самі частинки є в складі викидів з Енцелада. Пізніше вчені з’ясували, що цей кремнезем виходить із кам’яного ядра супутника. Але те, як кремнезем потрапляє з ядра в океан, залишалося загадкою.
Тепер же вчені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі припустили, що частинки кремнезему викидаються з гідротермальних джерел на дні підземного океану. Завдяки внутрішньому теплу створюються океанічні течії, які й сприяють виходу цих частинок на поверхню.
Тобто вчені вважають, що гідротермальні джерела, такі ж як і на Землі, існують на Енцеладі. А там, де є такі джерела тепла, потенційно може існувати й мікробне життя. Принаймні таке життя вже давно виявили вчені в подібних місцях на Землі.
За словами автора нового дослідження, гідротермальні джерела та океанічні течії настільки сильні, що можуть допомагати переміщенню кремнезему на поверхню крижаної оболонки Енцелада, а потім і в космос. І таким чином вони потрапляють в одне з кілець Сатурна.
Нове дослідження доповнює зростаючу кількість доказів того, що на Енцеладі є гідротермальні джерела, і якщо там існує життя, то його можна виявити, навіть не проникаючи в сам океан.
Источник: focus.ua