Нові санкції будуть ефективні, якщо країни ЄС «битимуть по руках» компаніям за їх обхід — дипломат
Посол з особливих доручень МЗС Олександр Щерба вважає, що 11-й пакет санкцій Євросоюзу проти Росії буде ефективним лише в тому разі, якщо країни ЄС будуть готові «вдарити по руках» за їх обхід власним компаніям.
Таку думку дипломат висловив в ефірі телемарафону «Єдині новини», повідомляє кореспондент Укрінформу.
«На ефективність (11-го пакета санкцій. — Ред.) можна очікувати, якщо країни Європейського Союзу дійсно візьмуться за це. Давно… утворилася ціла індустрія щодо обходу санкцій – усі знають, через які компанії, через які фірми. Тобто, тут питання лише в тому, чи готові представники країн ЄС вдарити по руках власним компаніям, які мають політичний вплив, реальний вплив на медіа», — сказав Щерба.
У цьому контексті він зауважив, що йому як колишньому послу в цій країні близька Австрія і навів приклад австрійського Райффайзенбанку, який став фінансовим містком між Росією і Заходом.
«Зараз Райффайзенбанк реально має колосальний вплив на провідні політичні партії в Австрії. Тобто мені якось важко собі уявити, щоб Австрія, наприклад, дала добро на якісь жорсткі санкції проти Райффайзенбанку». Це той момент, коли політика, економіка і фінанси зав’язуються в один вузол», — констатував експосол.
Водночас Щерба висловив сподівання, що його скепсис не виправданий, і насправді країни ЄС будуть обстоювати принципову позицію щодо всіх, хто дозволяє Росії триматися на плаву, «а в деяких галузях досить непогано триматися».
«Але будемо чекати», — резюмував посол з особливих доручень МЗС.
Як повідомлялося, посли Європейського Союзу у середу, 21 червня, погодили 11-й пакет санкцій проти Росії. Головна мета нового пакета – закрити лазівки й боротися з обходом уже впроваджених санкцій. Інші заходи охоплюють заборону на транзит багатьох товарів через Росію, а також подальші торговельні обмеження, в тому числі на більш технологічні товари.
У новому пакеті санкцій ЄС можуть передбачити заходи проти країн, які допомагають РФ від них ухилятись. Особливо щодо тих, які не можуть пояснити різке зростання торгівлі ключовими товарами чи технологіями. Запропонований проєкт також полегшить накладення санкцій на компанії в третіх країнах, які обходять санкції ЄС.
Спецпредставник ЄС з питань санкцій Девід О’Салліван в інтерв’ю Укрінформу заявив, що Європейський Союз постійно стежитиме за торговельною статистикою країн, які можуть реекспортувати підсанкційні товари до Росії.
За його словами, в пріоритеті — товари, які можуть застосовуватися для військових цілей.