Нові металінзи обіцяють прорив в астрономії
Вчені з Гарварду розробили цільноскляні металінзи діаметром 10 см, що продемонстрували перспективність отримання зображень високої роздільної здатності небесних тіл, таких як Сонце, Місяць і навіть деякі більш далекі об’єкти. Розробка може стати найважливішим елементом оптики для телескопів нового покоління.
Металінзи створюються за допомогою проекційної літографії у глибокому ультрафіолеті (DUV). Цей метод включає витравлення малюнка наноструктури безпосередньо на скляній пластині. Були певні обмеження, пов’язані з розміром, але вченим вдалося використати технологію проекційної літографії для плавного злиття численних візерунків із нанопілястр. Це дозволило досягти розміру 100 мм.
Команда продемонструвала ефективність нових металінз у зйомці небесних об’єктів у видимому діапазоні довжин хвиль – вони були закріплені на штативі з кольоровим фільтром та датчиком камери на даху Гарвардського наукового центру. У ході демонстрації астрономи успішно зняли Сонце, Місяць та туманність Північна Америка у сузір’ї Лебедя, що знаходиться на відстані близько 2590 світлових років від Землі. В іншому експерименті дослідники просто використовували металінзи для отримання зображення скупчення сонячних плям. Підсумкові знімки майже повністю збіглися із зображенням тих самих сонячних плям, отриманих NASA.
Дослідження опубліковано в журналі ACS Nano.