Шольц в річницю замаху на Гітлера згадав про мужність українців у боротьбі проти РФ
Німеччина з огляду на власну історію повинна міцно стояти на боці демократії та на боці України, яка за неї бореться сьогодні.
Про це заявив канцлер ФРН Олаф Шольц у промові з нагоди 80-річчя невдалого замаху на Адольфа Гітлера, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Я говорю абсолютно чітко зараз тут, 80 років після 20 липня 1944 року: кожен, хто бореться проти демократії, зіткнеться з нашим рішучим супротивом», — сказав Шольц.
Він підкреслив, що демократія в сьогоднішній Німеччині базується на рішучому неприйнятті будь-яких форм людиноненавісті та екстремізму.
Глава уряду закликав згадати не лише тих, хто боровся з диктатурами в Німеччині – як націонал-соціалістичної, так і Соціалістичної єдиної партії Німеччини (правлячої в НДР), але й всіх, хто виступав проти диктатур у Європі.
«У 2024 році ми не можемо вшанувати 20 липня без думок про мужніх громадян України, які понад два роки протистоять злочинній російській війні. Війні, якою російський можновладець відкрито переслідує мету завоювати Україну та знищити її як суверенну державу. І це — 79 років після завершення Другої світової війни та 79 років ухвалення Хартії ООН. Вже з однієї лише відповідальності за нашу власну історію, в такій ситуації для Німеччини є лише одне місце – місце на боці України», — заявив Шольц. Після цієї фрази пролунали оплески, єдиний прояв емоцій у ході його промови.
Канцлер зазначив, що минуле змінити не можна, але сьогодення та майбутнє — в наших власних руках. Він зазначив, що демократія потребує дій кожного громадянина, людей, які готові брати на себе відповідальність. Саме так намагалися зробити ті, хто ризикували своїм життям, щоби звільнити Німеччину та світ від диктатури Гітлера. Замах не вдався, і кати зробили все можливе, щоби витерти пам’ять про 200 страчених та замордованих у пам’яті народу. Але це їм не вдалось, підкреслив Шольц.
У церемонії в Меморіальному центрі німецького опору взяли участь усі вищі керівники держави.
Заколот групи офіцерів і аристократів, котрі зважилися піти на фізичне усунення Гітлера та інших представників нацистської верхівки, відомий як операція «Валькірія». Успіх цієї акції повинен був послужити сигналом до зміни політичного режиму в Німеччині.
Різні групи змовників планували антинацистський переворот ще з 1938 року і мали на меті відмову від агресивної зовнішньої політики Німеччини і запобігання майбутній війні. План «Валькірія» розроблявся з зими 1941-42 років і переносився кілька разів. Попри невдачу учасники змови 20 липня 1944 року вважаються в Німеччині національними героями, які віддали своє життя в ім’я свободи.
Фото: Deutscher Bundestag