Компанії Google та Jigsaw запускають в Україні ініціативу з медіаграмотності
Google та Jigsaw у партнерстві з Центром протидії дезінформації запускають в Україні ініціативу з медіаграмотності.
Про це повідомляє ЦПД.
Як зазначається, ініціатива спрямована на боротьбу з поширенням дезінформації в Мережі та підвищення стійкості до поширених методів онлайн-маніпуляцій і реалізується у співпраці з Moonshot та авторитетними місцевими організаціями й експертами, зокрема з Центром протидії дезінформації, Vox Ukraine, StopFake, Детектор Медіа, Суспільне та BBC Media Action.
При цьому використовується підхід «пребанкінг» (дослівно «попереднє розвінчування») – це комунікаційна стратегія, спрямована на підвищення стійкості до дезінформації. Вона має на меті допомогти аудиторії розпізнавати та протистояти маніпулятивному контенту, підвищуючи стійкість до дезінформації у майбутньому.
Зокрема, Moonshot визначив маніпулятивні наративи, що циркулюють в Україні, та виявив три основні техніки маніпуляції:
астротурфінг, що передбачає створення видимості суспільних рухів через скоординовану, неавтентичну поведінку, часто з використанням ботів або фейкових акаунтів у соціальних мережах;
емоційна маніпуляція — провокування сильних емоцій, таких як сум, безнадія, обурення та виснаження, щоб запобігти критичному мисленню щодо теми;
підміна контексту (вилучення інформації з оригінального контексту для створення хибного або оманливого наративу).
На основі дослідження було створено три навчальні відео про ці методи маніпуляції. Оскільки найуразливішою аудиторією є молодь і старше покоління, а при оцінюванні інформації люди найбільше довіряють родичам і близьким, у відео для розкриття тематики використовуються реалістичні сімейні діалоги на кухні за участю відомих українців. Типові сімейні діалоги про дезінформацію охоплюють різні стосунки та вікові групи. Відеоролики мають на меті навчити глядачів, як розпізнавати маніпуляції та захистити своїх близьких.
Jigsaw – це команда в Google, яка вивчає виклики суспільству, пов’язані з технологіями – від цензури та токсичності до дезінформації й насильницького екстремізму, щоб створювати масштабні довгострокові рішення та допомагати людям бути в більшій безпеці онлайн.