Для потреб військових. Американські вчені представили апарат для збору питної води з повітря
Інженери Університету Юти розробили компактний пристрій для збору атмосферної води (AWH) з повітря.
Це може вирішити проблему нестачі чистої води для мільярдів людей по всьому світу. Сучасні технології AWH часто мають проблеми з розміром, вартістю та ефективністю, але нове дослідження пропонує поліпшення.
Пристрій використовує адсорбуючі матеріали для вилучення молекул води з повітря і подальшого вивільнення їх у рідку форму під впливом тепла. «Гігроскопічні матеріали, подібні до металоорганічних каркасів, мають високу вибірковість і здатність поглинати водяну пару», — пояснює Самір Рао, старший автор дослідження і доцент кафедри машинобудування. Ці матеріали, подібні до блоків Lego, можна перебудовувати для створення структур, специфічних для захоплення водяної пари.
Прототип пристрою використовує алюмінієвий фумарат, який формують у панелі для збору води. «Молекули води затримуються на поверхні матеріалу, що робить процес оборотним», — пояснює Натан Ортіс, провідний автор дослідження. Один грам матеріалу має поверхню, що дорівнює двом футбольним полям, що дає змогу утримувати багато води навіть за невеликої його кількості.
Дослідження підтримано DEVCOM Soldier Center, програмою Міністерства оборони США, яка зацікавлена в забезпеченні солдатів водою у віддалених районах. «Ми хотіли створити компактний пристрій для виробництва води, щоб солдатам не доводилося носити великі запаси», — додає Рао.
Прототип досяг своєї мети — виробляти 5 літрів води на день на кілограм адсорбуючого матеріалу. Вода осідає в рідину під час нагрівання стандартною армійською похідною піччю. «Ми додаємо тепло, щоб швидко вивільнити молекули води, що полегшує їхню конденсацію за температури навколишнього середовища», — пояснює Ортіс.
Ця технологія особливо ефективна в посушливих умовах, на відміну від інших методів, які краще працюють за високої вологості. Рао та Ортіс подали заявку на патент і сподіваються, що їхня розробка допоможе не тільки військовим, а й цивільним особам, які потребують питної води.
Источник: techno.nv.ua