ПолiтДумка

Аудитори з’ясували, що місячна орбітальна станція NASA не може стикуватися із кораблями Starship

03 августа
19:29 2024

Проект місячної станції Gateway, яка має стати шлюзом для місії Artemis IV, зіткнувся із серйозними затримками та технічними проблемами. Згідно з новим звітом Рахункового управління уряду США, запуск станції, спочатку запланований на 2022 рік, перенесено на грудень 2027 року. Це загрожує термінам місії Artemis IV. Побоювання фахівців викликають несправність системи комунікації та небезпеку стикування станції з кораблями Starship. Експерти також мають сумніви щодо достатньої функціональності станції для підтримки довгострокових місій на Марс. На проект витрачено вже $5,3 млрд, скільки коштуватиме внесення змін поки ніхто не розуміє.

Планується, що місячна станція Gateway виконуватиме роль «перевалочного пункту» у місії Artemis IV, другої місії з висадки людей на Місяць. Спочатку на навколомісячну орбіту будуть запущені основні модулі Gateway: енергетичний, руховий та житловий. Потім зі станцією стикується Starship. Після цього ракета Space Launch System доставить до Gateway космічний корабель Orion з екіпажем та додатковим модулем, який стане частиною станції. Екіпаж перебереться на Gateway, а потім два астронавти вирушать на Місяць на кораблі Starship. Після місячної місії екіпаж повернеться на Gateway і потім Землю на кораблі Orion.

Artemis IV заплановано на вересень 2028 року. Поточна дата запуску Gateway на три місяці пізніше, ніж потрібно для підтримки місії. Але, враховуючи складність усієї програми, запуск Gateway протягом цього десятиліття вже вважатиметься успіхом. Реалізація проекту вимагатиме узгоджених дій семи підрозділів NASA, численних підрядників та міжнародних партнерів. Це також перший запуск модернізованої версії ракети Space Launch System.

У програмі Gateway є серйозні технічні проблеми, йдеться у звіті аудиторів. Одна з них пов’язана з несправним мережевим чіпом, який відповідає за комунікації на станції. Проблеми можуть спричинити несподіване перезавантаження бортових комп’ютерів, що може призвести до повної втрати контролю над Gateway. З огляду на вже виявлені дефекти фахівці програми побоюються виявлення нових проблем у комунікаційній мережі.

Ще однією проблемою є питання керованості системи Gateway-Starship. Через значну різницю в масі між місячним модулем Starship і Gateway система управління орієнтацією станції не зможе підтримувати стабільне положення зістикуваних апаратів в умовах тяжіння Місяця.

Starship приблизно в 18 разів важчий, ніж передбачалося під час проектування системи управління орієнтацією Gateway. Зміни на пізніх етапах розробки призведуть до збільшення бюджету та подальших затримок проекту.

Звіт також містить менш оптимістичні висновки щодо ролі Gateway у майбутніх місіях на Марс. Раніше NASA розглядало місячну орбітальну станцію як проміжний пункт для космічних кораблів та запасів палива на шляху до Марса. Однак проблема керованості стикованих апаратів може серйозно обмежити можливість використання станції для розміщення великих транспортних засобів, необхідних для польоту на Марс. Крім того, запланований термін служби Gateway 15 років може виявитися недостатнім для підтримки довгострокових марсіанських програм. Місячний шлюз вичерпає свій ресурс вже до 2042 року, коли пілотовані польоти на Марс тільки мають розпочатися.

Загалом у звіті сказано, що проект станції Gateway відстає від графіка та має обмежений потенціал для підтримки місячних та марсіанських місій. Паралельний розвиток проекту Gateway та програми зі створення місячної бази є дуже складним завданням. Попри це інші аспекти програми, на думку авторів звіту, реалізуються успішно.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Динамо громит Ингулец и возвращается на первое место

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!