Українські інженери розробили пристрій, що ідентифікує будь-який ворожий дрон
Команда українських інженерів розробила спектроаналізатор, за допомогою якого можна вирахувати та ідентифікувати майже всі ворожі дрони, які перебувають навкруги.
Насамперед інструмент фіксує FPV-дрони, які зараз є однією з найбільших загроз для українських піхотинців.
Про це в інтерв’ю Dev.ua розповів керівник R&D-відділу компанії-розробника Awedyne Роман Рубан.
Команда інженерів під його керівництвом зібрала «Шукач», який виконує всі функції спектроаналізатора.
Перший «Шукач» був розроблений інженерами на базі схеми кріплення, яка була запозичена у волонтерів у вільному доступі. Пристрій виглядав як пістолет з екраном та антеною у вигляді спіралі. Він був здатен «бачити» ворожий FPV-безпілотник за допомогою антени з кутом виявлення 8 градусів.
Але Роман вирішив відійти від цієї схеми, бо вона була незручна, і переробив спектроаналізатор. «Я з бізнесу, а не із державних структур, тому завжди топлю за ергономіку, а також, щоб все було корисно та працювало без марнотратства», — пояснив розробник.
Через півтора місяця зʼявився «Шукач-2», який став інстурментом за допомогою якого було зручно використовувати спектроаналізатор як детектор дронів. Пристрій має багато пресетів, тобто вже збережених параметрів частот та діапазонів, на яких літають не лише FPV, а також майже всі БПЛА, які у нас є навкруги.
«Якщо військовий не розуміє, в якому діапазоні летить FPV, то йому достатньо просто вибрати пресет FPV, і там вже буде та ширина діапазону, в якому цей FPV точно буде», — пояснює схему роботи пристрою Роман.
Ширина самого спектроаналізатора по діапазону настільки велика, що куди б FPV не сховався, він все одно його побачить як сигнатуру сигналу, передасть її на екран та відповідне поле антени і дасть зрозуміти, який саме дрон там є. В «Шукачі-2» інженери також додали звуковий та світловий сигнали, який сповіщає про небезпеку.
Основна перевага другого «Шукача», що він може бачити нижні частотні діапазони, які для інших детекторів дронів взагалі не доступні, і працює від 100 МГц до 5,8 Гц.
Крім того, в цьому спектроаналізаторі інженери додали:
- додаткові акумулятори, щоб військові могли виходити на роботу на декілька діб і працювати від одного заряду;
- підсилювач, який дає змогу побачити сигнал ворожого дрона, коли той перебуває ще за 3 км;
- ергономічний формфактор фотокамери, щоб аналізатор можна було використовувати однією рукою, яку інженери спроєктували під власні параметри та друкують на 3D-принтері;
- різні режими гучності самого сигналу та яскравості світлодіодів;
- кріплення під штатив та триногу;
- шарове кріплення для антени, щоб її можна було скласти в різному положенні, а також чохол.
Військові, які долучились до розробки пристрою, підготували детальні інструкції із зображеннями та скрінами, як виглядає кожна сигнатура та як вона ідентифікована кожним військовим шотом та дроном з повним описом параметрів та потужностей.
Першу прототипну серію у 20 приладів Роман з командою вже готують до виробництва і, за його словами, її вже замовили та заочно розкупили військові.
Після цієї партії інженери будуть збирати зворотний зв’язок від кожного замовника, фіксити баги й робити допрацювання. Тільки після цього пристрій піде в серійне виробництво для фронту.
Орієнтовна вартість «Шукача-2» становитиме від 12 000 до 18 000 грн.
Источник: texty.org.ua