Виробника Patriot оштрафували на 200 млн доларів за поїздки з ноутбуками до РФ, Ірану та “Любану”
Raytheon отримала штраф з гучним формулюванням – за експорт озброєння до РФ, Китаю та Ірану, але у цьому випадку мова йде про недолугість та один дійсно загрозливий фактор
Джерело: Defence Express
Уряд США офіційно оголосив про накладання штрафу розміром 200 млн доларів на оборонну компанію Raytheon (RTX). Причиною стало порушення законів про контроль за експортом озброєння та правил міжнародної торгівлі озброєнням з РФ, Китаєм, Іраном та навіть Ліваном.
Накладання штрафу відбулось за результатами урядової перевірки, яка була проведена за всебічного добровільного сприяння Raytheon, що відобразилось на розмірі штрафу. А також умови, що 50% штрафу не буде накладено, якщо компанія направить 100 млн доларів на впровадження заходів, що унеможливлять повторення ситуації.
Але попри гучну назву мова йде здебільшого про недотримання секретності американського оборонного гіганта, який відповідає за Patriot, літаки, ракети та взагалі є одним з основних оборонних підрядників Пентагона. Зокрема у протоколі перевірки, який доступний на урядовому сайті США, зазначається, що співробітники Raytheon подорожували у ці країни маючи з собою секретні дані.
Наприклад, у 2019 році один з фахівців перебував у Ірані із службовим ноутбуком на якому містились секретні дані, які відносились до B-2 Spirit та F-22 Raptor. Це стало відомо через спробу співробітника підключитись до Інтернету через іранського провайдера, в результаті чого йому одразу дистанційно “заморозили” доступ до жорсткого диска ноутбука.
Випадок з РФ схожий й трапився у період з 2019 по 2021 рік. Тоді, скоріш за все, інший співробітник Raytheon чотири рази літав до Санкт-Петербурга, до своєї майбутньої нареченої. І також, як мінімум один раз, брав з собою робочий ноутбук, на якому були дані щодо F-15, F/A-18, F-22, F-35 та U-2.
Але брати з собою робочі ноутбуки за кордон для співробітників Raytheon є звичайною практикою. Про це свідчить приклад з Ліваном, коли співробітник у 2020 та 2021 роках двічі подавав запит в електронній системі на закордонну поїзду з робочим ноутбуком, але не вказував, що буде відвідувати Ліван. Лише по приїзду він у звіті вказував про те, що був у “Любані” та “Лювані”, але не у Лівані (в оригіналі “Luban”, “Liban”, а не Lebanon) й електронна система документообігу не сигналізувала про порушення.
І вочевидь у цьому випадку мова йде не про “експорт”, а про звичайну недолугість окремих співробітників, які брали з собою робочі ноутбуки до таких країн, як Іран, РФ та Ліван. При цьому треба враховувати те, що засобів передати цифрову інформацію зараз безліч і фізична поїздка не є обов’язковою.
Водночас ступінь секретності цих даних окреме питання, який демонструє приклад з Китаєм. Зокрема через невірну класифікацію обмеженого доступу гриф секретності не отримала алюмінієва рамка монітора у кабіні F-22. А пропозицію на її виготовлення було надіслано до китайського підрозділу Collins Aerospace (входить у RTX) у Шанхаї, а також ще чотирьом вже виключно китайським компаніям.
Але насправді ситуація може бути трохи гіршою, бо через китайський підрозділ Collins Aerospace з 2015 по 2023 рік, з огляду на дані протоколу, могло витекти значно більше. Зокрема через запити ціни передавалась інформація і щодо радіообладнання та інших електронних компонентів. А воно використовується у двох десятках літаках, вертольотах та БПЛА, включно з MQ-9 Reaper, B-52 та A-10, а також всіх винищувачах 4+ покоління.
А загалом серед компонентів, які “витекли” стали також зенітні системи NASAMS, Patriot, Phalanx, RIM-116, RIM-162, SM-2, SM-3, ракети AIM-120, Tomahawk, а також майже всі американські літаки включно зі стратегічними B-1, B-2 та AWACS E-3. При цьому окрім названих недружніх країн інформація перетикала до Австралії, Великої Британії, країн ЄС, Кореї, Саудівської Аравії тощо.
Зазначимо, що це друга у США та третья у світі оборонна компанія з доходом за 2023 рік у межах 40 млрд доларів. І легше напевно назвати до виробництва якої зброї Raytheon не має відношення, бо навіть Javelin це на половину Raytheon.
Источник: uagolos.com