Членство України в ЄС: Польща планує порушити тему Волинської трагедії у першому розділі переговорів
Польща планує порушити тему складної історії у відносинах з Україною, зокрема питання щодо проведення ексгумацій польських жертв Волинської трагедії, вже у першому переговорному розділі про членство між Україною і ЄС.
Про це в понеділок в ефірі Polsat News заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Владислав Теофіл Бартошевський, передає Укрінформ.
«Першим розділом переговорів щодо вступу України до ЄС буде верховенство права та правосуддя. У рамках цього, безумовно, обговорюватиметься питання щодо здійснення ексгумацій (польських жертв Волинської трагедії – ред.)»,- заявив Бартошевський.
Він додав: «Якщо цей розділ не буде закрито, то Україна не просунеться в наступних розділах».
Як підкреслив заступник глави польської дипломатії, можливість проведення ексгумацій польських жертв і їх гідного поховання «абсолютно очевидна в нашій (європейській – ред.) культурі».
«Ми не шантажуємо Україну, ми просто говоримо, що вони повинні поводитися за європейськими правилами»,- наголосив Бартошевський.
Він висловив думку, що Варшава врешті дійде згоди з цього приводу у відносинах із Києвом.
«Ми не хочемо помсти, ми не вимагаємо покарання, ми просто хочемо гідного поховання наших предків», — наголосив заступник глави МЗС Польщі.
Cвоєю чергою міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський в ефірі TOK FM у понеділок також заявив, що потреба гідного поховання жертв Волинського злочину «є питанням європейського культурного коду, що сягає античних часів, і також є християнським обовʼязком».
Відповідаючи на запитання, чи без вирішення проблеми ексгумацій польських жертв Волинської трагедії Україна не зможе приєднатися до ЄС, Сікорський підкреслив, що приєднання України до ЄС є «дуже складним процесом».
«Ми вестимемо переговори про вступ України до ЄС, це буде дуже складний процес. Україна своїм героїзмом домоглася статусу кандидата і початку переговорів, але самі переговори будуть складним процесом… І ми оцінюватимемо європейськість України», — наголосив Сікорський.
Він додав, що «європейськість» має різні аспекти, а першим переговорним розділом будуть справи, повʼязані з правами людини, верховенством права, демократією тощо.
Як передавало агентство, президент Польщі Анджей Дуда нещодавно заявив, що у проблемних історичних питаннях між Польщею й Україною має статися «прорив», але він не може настати в результаті «безцеремонного шантажу», оскільки це «нічого доброго» не принесе Польщі.
Нещодавно віцепремʼєр — міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш, а також згодом глава польського уряду Дональд Туск заявили, що від вирішення історичних проблем з Польщею залежатиме польська згода на членство України в ЄС.
Тема Волинської трагедії є однією з найсуперечливіших в українсько-польських відносинах. Погляди Києва і Варшави на причини, відповідальність і кількість жертв з обох сторін дещо відрізняються. Польська сторона наполягає, що виключну відповідальність за злочини, скоєні в 1943-1945 роках на Волині, несе українська сторона. Натомість українська сторона наголошує, що відповідальність несуть обидві сторони, і вибачення має бути взаємним.
Тему Волинської трагедії в минулі роки і нині активно використовує російська пропаганда, аби посварити український і польський народи.