ПолiтДумка

Схвалений урядом законопроєкт про основні засади житлової політики запустить реформу житлової сфери — Шуляк

03 января
20:56 2025

Законопроєкт “Про основні засади житлової політики”, схвалений Кабінетом міністрів, дасть старт масштабній реформі житлової сфери в Україні.

Про це у коментарі Укрінформу сказала голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.

За її словами, цей законопроєкт є одним з індикаторів виконання Україною зобовʼязань за умовами програми Ukraine Facility, за якою Україна отримує 50 млрд євро від ЄС до 2027 року. Він має створити низку механізмів, які дадуть можливість кожному українцю реалізувати своє право на житло.

Як зазначила Шуляк, зробити це можна буде за допомогою кількох інструментів, серед яких — фінансово-кредитні механізми, які дозволять придбати або побудувати собі житло. Це, зокрема, пільгова іпотека, компенсація частини вартості житла, фінансовий лізинг, державно-приватне партнерство для будівництва доступного житла, створення житлових кооперативів.

Також йдеться про фонд соціального житла. З нього можна буде отримати житло у тимчасове користування. Наприклад, взяти в соціальну оренду або отримати як службове — таке житло не можна буде приватизовувати, додала народна депутатка.

“Акцентую увагу на тому, що законопроєкт “Про основні засади житлової політики” — рамковий. Тобто він окреслює загальний, так би мовити, курс майбутнього житлового законодавства. Більш чітко воно буде виписане у наступних законопроєктах, які входитимуть у рамковий, — у законопроєкті про соціальне житло (житловий фонд соціального житла), законопроєкті про управління цим фондом і в останньому — законопроєкті про соціальну оренду”, — зауважила Шуляк.

При цьому вона підкреслила, що депутати вже почали розробляти законопроєкт, що буде частиною рамкового, — “Про фонд соціального житла”, з якого можна буде отримати житло. Цей фонд, пояснила народна депутатка, буде на балансі громад і саме громада надаватиме його в соціальну оренду, платежі від якої направлятимуться в місцеві бюджети — револьверні фонди, в яких вони будуть накопичуватись для цільового використання.

Саму приватизацію житла в Україні скасують через рік після ухвалення нового житлового законодавства. Без цього буде неможливо продовжувати наповнювати фонд соціального житла, пояснила Шуляк.

Вона додала, що нова житлова політика буде сфокусована на розвитку ринкових та фінансових механізмів – іпотечних програм, лізингу, компенсації частини вартості житла або частини відсотків за кредитом тощо. Якщо формування фондів житла найперше спрямоване на допомогу громадянам із низьким рівнем доходів та представникам соціально незахищених груп, то фінансово-кредитні механізми мають бути додатковим інструментом для всіх. Йдеться як безпосередньо про програми за підтримки держави, так і створення державою умов для органічного розвитку ринку доступного житла.

Читайте також: Олена Шуляк, голова Комітету ВР з питань організації держвлади та місцевого самоврядування

Крім цього, сказала Шуляк, законопроєктом передбачається створення цифрового рішення, за допомогою якого можна буде визначити і вибрати підходящий інструмент. Йдеться про Єдину інформаційно-аналітичну житлову систему. Вона аналізуватиме вихідні дані – рівень доходів, наявність житла у власності, соціальний статус (ВПО, людина з інвалідністю, непрацездатна особа) – і зможе запропонувати найбільш слушний варіант забезпечення житлом: соціальне, службове житло, фінансово-кредитні механізми.

Систему зможуть використовувати органи місцевого самоврядування для розуміння ситуації на їхніх територіях, управління місцевими фондами житла, планування розвитку.

“Такий підхід дасть змогу нарешті відмовитися від квартирних черг. Це можливість створення прозорої та дієвої системи забезпечення житлом, з урахуванням актуальних потреб та будь-яких динамічних змін, особливо під час війни, коли люди змушені змінювати місце проживання”, — підсумувала Шуляк і додала, що імплементація нового законодавства запланована на четвертий квартал 2025 року, оскільки це вимога Ukraine Facility.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів 3 січня схвалив законопроєкт, який впроваджує нову систему забезпечення українців житлом через механізми соціального та службового житла, доступної іпотеки та створення спеціальних житлових фондів.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Професії, що переживуть революцію штучного інтелекту

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!