ПолiтДумка

Правозахисники закликають активізувати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ проти України

25 февраля
14:28 2025

Створення спеціального трибуналу для розгляду злочину агресії Росії проти України має залишатися пріоритетом міжнародного рівня.

Про це йдеться у нещодавньому звіті профільної правозахисної некомерційної організації Justice and Accountability for Ukraine (JAFUA), передає Укрінформ.

У звіті зазначається, що під час незаконного вторгнення Росії в Україну був скоєний злочин агресії, і притягнення винних до відповідальності є критично важливим. Безкарність за такі дії може призвести до подальших цинічних порушень міжнародного права.

Документ також наголошує, що певні міжнародні суб’єкти схильні підтримувати компромісний підхід – «мир за будь-яку ціну». Такий підхід не тільки виправдовує агресію, а й створює небезпечний прецедент для майбутніх конфліктів. Звіт звертає увагу на те, що згідно з Римським статутом, злочин агресії є чітко визначеним у міжнародному праві, що дає юридичні підстави для судового розгляду.

Наразі в межах «Ключової робочої групи» та Ради Європи тривають зусилля зі створення спеціального трибуналу. «Ключова робоча група», до складу якої входять представники України та понад 40 держав, активно працює над розробкою юридичної, операційної та структурної бази трибуналу, а також над забезпеченням його міжнародної підтримки, зазначають правозахисники.

Вони наголошують, що до створення трибуналу можуть долучитися й інші держави, зокрема країни G7 та Глобального Півдня, що посилить міжнародний характер трибуналу. Водночас у зв’язку з імовірною неучастю США у трибуналі критично важливою є лідерська роль Європи у просуванні цієї ініціативи.

«Притягнення Росії до відповідальності за агресію проти України є не лише юридичним і політичним, а й моральним зобов’язанням. Це важливо як для України, так і для всього світу, що спирається на верховенство міжнародного права», – зазначається у звіті JAFUA.

Читайте також: Створення Спецтрибуналу щодо злочинів агресії проти України має широку міжнародну підтримку — Кая Каллас

«Верховенство міжнародного права переважатиме над опортуністичними заявами політиків, що керуються своїми вигодами. Міжнародна спільнота та право – єдині в питанні злочину агресії, що означає, що зрештою переможе справедливість. Правосуддя – неминуче перед лицем історії, і ми тут, щоб його підтримати» – зазначила директорка НГО JAFUA Тетяна Мулеса.

Як повідомляв Укрінформ, постійний представник України в Раді Європи Борис Тарасюк прогнозує, що робота над статутом спеціального трибуналу за злочин агресії РФ має закінчитися вже за кілька тижнів, а голосування щодо спільної угоди між Україною та Радою Європи, на основі якої він працюватиме, та створення самого трибуналу відбудеться вже у травні.

4 лютого у Брюсселі представили перший проєкт статуту спецтрибуналу для Росії. Передбачається, що спеціальний трибунал буде заснований за погодженням між урядом України й Радою Європи. Він здійснюватиме свою юрисдикцію від України. Рада Європи відповідатиме за процедуру ухвалення проєктів правових документів, необхідних для створення спеціального трибуналу та їх подальшого підписання.

Очікується, що після набуття оперативної спроможності спецтрибунал матиме повноваження притягувати до відповідальності політичних та військових лідерів Росії, які несуть найбільшу відповідальність за злочин агресії.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Україна на засіданні Радбезу підтвердила свою позицію щодо миру на основі Статуту ООН — Сибіга

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!