Арестович сказав, від чого залежить порядок денний переговорів лідерів України та РФ
Поки немає дати зустрічі Президента Володимира Зеленського з лідером РФ Володимиром Путіним, і порядок денний переговорів багато в чому залежить від зустрічі Путіна з Президентом США Джо Байденом.
Як передає Укрінформ, про це в ефірі телеканалу «Дом» заявив речник української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) Олексій Арестович.
«На пресконференції 20 травня президент Володимир Зеленський сказав, що він працює над зустріччю з Путіним, йому вона потрібна для того, щоб інтенсифікувати мирний процес. І в Кремлі підтвердили посередньо, що так, така зустріч готується. Більш докладної інформації зараз, на жаль, немає, але сам факт підтвердження з боку Кремля — це вже значний прогрес», — сказав Арестович.
За його словами, зустріч лідерів України та Росії, а також її порядок денний також залежить від зустрічі Путіна з Байденом.
«Не забуваємо, що буде зустріч Байдена та Путіна, на якій теж буде вирішуватися, зокрема, українська повістка. Ця повістка узгоджується з Офісом Президента України дуже щільно зараз. Тобто не можна говорити, що американці там без нас хочуть домовитися. Ні, ми в дуже тісному зв’язку з американською адміністрацією, забезпечуємо наші національні інтереси. Можливо, зміниться щось після цього», — продовжив спікер української делегації в ТКГ.
Він відзначив, що на результати зустрічі Зеленського і Путіна впливатимуть багато факторів, але очікується, що будуть досягнуті домовленості в цілому щодо процесу мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, а також стосовно обміну утримуваними особами, повноцінного відкриття КПВВ, припинення вогню тощо.
«Але я не хотів би давати надію. Адже вже сформувалася інша проблема, яка залишиться назавжди — росіяни витратили на створення так званих «ЛНР» і «ДНР» 8 років, мільярди доларів, втратили мільярди через санкції, тисячі життів. І вони навряд чи так просто відмовляться від цього інструменту», — наголосив Арестович.
Він нагадав, що головний політичний трек Кремля — змусити Київ вступити в прямі переговори з так званими «ЛНР» та «ДНР». У такому випадку Росія стає посередником, а не учасником конфлікту, і може вимагати зняття санкцій, тому що «ніби не порушувала міжнародне право».
«Але Захід теж не однорідний, на Заході теж є сили, які теж цього хочуть. І нам доводиться міцно відстоювати свої національні інтереси, це непросто. Поки, бачите, навіть позиціями колективного Заходу не виходить зрушити Путіна з позицій», — резюмував Арестович.
Як повідомляв Укрінформ, 20 квітня Зеленський звернувся до Путіна, запропонувавши йому зустрітися «в будь-якій точці українського Донбасу, де йде війна».
Пізніше, 22 квітня, Путін заявив, що готовий у Москві зустрітися з Зеленським, але питання припинення війни на сході України обговорюватиме лише після переговорів української влади з ватажками «ДНР» і «ЛНР».
Зокрема, за словами Путіна, якщо Зеленський хоче обговорити двосторонні відносини, то він запрошує його в Москву, а якщо обговорювати «проблеми Донбасу», то Путін запропонував робити це з «керівниками ДНР і ЛНР».
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, Президент Володимир Зеленський зустрінеться з президентом Росії Володимиром Путіним лише після того, як переконається, що зустріч стосуватиметься війни на сході України та окупованого Криму.