Жоден з політиків наразі не може скласти конкуренцію Зеленському
Попри те, що більша частина суспільства висловлює невдоволення перебігом ситуації у країні та станом виконання владою її передвиборчих обіцянок, Президент Зеленський залишається лідером, який має найбільшу підтримку з боку суспільства.
Такий висновок міститься у дослідженні Центру Разумкова «Сучасний стан і основні тенденції суспільно-політичного розвитку України».
«Станом на кінець 2021 р. жоден з провідних політиків і жодна з парламентських політичних сил не могли скласти конкуренцію Зеленському та орієнтованій на нього партії «Слуга Народу», запропонувати суспільству свої порядок денний і бачення моделі подальшого розвитку країни», — йдеться в дослідженні.
Якби вибори Президента України відбувались у період проведення опитування, серед респондентів, які мали намір взяти участь у виборах та визначилися з вибором, найвищу підтримку отримав би Зеленський (25,7%). Відносно високу підтримку мають також Порошенко (14%), Бойко (11,7%), Тимошенко (10,1%) та Разумков (8,8%). Значне число респондентів підтримали б Мураєва (6,3%), Смешка (5%) та Гройсмана(3,5%). Решта потенційних кандидатів отримали б менше ніж 3% голосів.
Водночас зазначається, що результати місцевих виборів виявили відносну слабкість парламентських партій у конкуренції з локальними партійними проєктами, що спираються на авторитет чинних очільників місцевого самоврядування або підтримуються місцевими елітами.
У дослідженні нагадують, що правляча партія отримала лише 15% мандатів у радах різних рівнів, а всі парламентські партії разом — 45,5%. У ряді міських рад асоційовані з мером партії здобули понад 50% голосів виборців.
«Партизація» місцевих виборів мала швидше формальний характер: не маючи ефективних структур на місцях та достатнього кадрового потенціалу, більшість загальнонаціональних партій спрацювали в якості «франшизи», надаючи представникам місцевих еліт можливість балотуватися за їх партійними списками», — зазначається в дослідженні.
Аналітики Центру Разумкова роблять висновок, що формування коаліцій у більшості місцевих рад відбувалося насамперед на основі узгодження інтересів локальних груп впливу, що провели своїх делегатів до складу рад під прапорами різних партій.
Експертне опитування проведено соціологічною службою Центру Разумкова в жовтні-листопаді 2021р. Опитано 105 експертів (представники органів місцевого самоврядування, науковці, викладачі закладів вищої освіти, представники громадських організацій і політичних партій, журналісти) у 23 областях України та місті Києві.