Питання миру треба обговорювати і в ТКГ, і в Нормандському форматі — Костін
Одним з головних питань для обговорення під час зустрічі політичних радників лідерів країн Нормандського формату стало безумовне дотримання режиму припинення вогню.
Як передає Укрінформ, про це в ефірі телеканалу «Дом» розповів керівник української делегації у Тристоронній контактній групі із врегулювання ситуації на сході України Андрій Костін.
«У грудні минулого року була відповідна домовленість досягнута на рівні Тристоронньої контактної групи… Ми зараз спостерігаємо зниження рівня порушень припинення вогню, але ці порушення тривають. Тому дуже важлива підтримка з боку наших партнерів — Німеччини, Франції. І Російською Федерацією також була підтримана позиція щодо необхідності неухильного дотримання режиму припинення вогню. Тобто це є дуже важливим сигналом щодо зниження напруги», — нагадав Костін.
Він зазначив, що українська делегація у ТКГ докладе всіх зусиль, аби припинення вогню було справді стійким: «Тому що саме це є передумовою для досягнення домовленості у частині політичного врегулювання. Ми всі розуміємо, що дипломатичний шлях вирішення конфлікту на сході України є єдиним. І це є нашим пріоритетом».
На думку Костіна, щодо питання про припинення вогню необхідно консолідувати зусилля Нормандського формату та ТКГ: «Дуже важливо зберігати обидва формати перемовин, і ми над цим працюємо. Вчора (26 січня – ред..) відбулося засідання Тристоронньої контактної групи. Напередодні, у вівторок, було засідання робочої групи з питань безпеки. Сторони-учасники цих консультацій повернулися до обговорення додаткового документа, який вирішуватиме питання верифікації та моніторингу режиму припинення вогню».
Для запобігання будь-яким порушенням режиму припинення вогню дуже важливо, щоб кожен такий випадок був перевірений, було встановлено, хто винен у цьому порушенні. «І додаткові заходи з припинення вогню, які були узгоджені у Тристоронній контактній групі ще у 2020 році, передбачають притягнення до відповідальності тих осіб, які порушують режим припинення вогню. Цей верифікаційний механізм є дуже важливим, він закріплений у комплексі заходів 2015 року. І ця місія покладена на ОБСЄ. На жаль, ми розуміємо, що цей механізм не працює так, як він має працювати. Саме задля цього відбуваються консультації в обох форматах. Перше — це відбувається на Нормандському рівні, тому що є спільні пропозиції наших партнерів — Німеччини та Франції — щодо механізму координації, верифікації. Вони зараз обговорюються на експертному рівні», — зазначив Костін.
Дуже важливим є залучення партнерів України із країн Нормандського формату до цього верифікаційного механізму, оскільки для з’ясування подібних прецедентів має бути присутнім незалежний арбітр. «Це наша принципова позиція, якої ми дотримуємося і на рівні Тристоронньої контактної групи, і на рівні Нормандського формату. Активізація роботи і на рівні Нормандського формату, і на рівні Тристоронньої контактної групи є сигналом того, що всі долучені до цього процесу розуміють, що лише дипломатичний шлях вирішення всіх ситуацій є пріоритетним», — підсумував голова української делегації у ТКГ.
Як повідомлялося, у Парижі 26 січня відбулася зустріч радників лідерів Нормандського формату, яка тривала майже 8 годин. За її результатами представник України — голова Офісу Президента Андрій Єрмак анонсував нову зустріч радників «нормандської четвірки» уже за два тижні.