Короткі зимові поїздки вбивають автомобіль: що мають знати водії
Чим шкідливі для машини короткі та холодні поїздки? Розберемо всі можливі проблеми по порядку, а почнемо з моторного масла.
Конденсат у маслі
Як відомо, моторне масло прогрівається значно повільніше, ніж антифриз. Тому навіть якщо при короткій поїздці покажчик температури починає підповзати до прийнятних значень, масло при цьому не встигає нагрітися. Крім того, моторне масло активно розбавляється паливом, що не згоріло, оскільки холодний мотор працює на збагаченій суміші. А при кожному охолодженні двигуна на його стінках утворюється конденсат: у результаті масло розбавляється ще й водою. Щоб уникнути подібних ефектів, бажано час від часу робити більш тривалі поїздки. А масло за такого життя доведеться міняти вдвічі частіше, ніж хотілося б.
Відкладення в камері згоряння
В умовах низьких температур і значної подачі пального двигун швидко заростає шаром вуглецевих відкладень. Це може призвести до закоксовування поршневих кілець, появи масложеру і навіть прогорання клапанів (раптом частка сажі застрягне там, де завадить йому закритися). Рецепт відомий: іноді повністю прогрітий мотор треба змушувати добре «покрутитися».
Розряд акумулятора
Щодо електричних проблем, то при коротких зимових поїздках АКБ фактично лише розряджається, не отримуючи нічого натомість. По-перше, у неї на це немає часу, а по-друге, на морозі батарея практично не приймає заряду. Завдання власника – стежити за рівнем заряду та заповнювати його будь-якими способами – від застосування стаціонарного зарядного пристрою до тривалого пробігу заміським шосе.
Конденсат у глушнику та нагар на каталізаторі
В елементах випускної системи при коротких неспішних поїздках накопичується водяний конденсат, який може замерзнути на морозі, перекривши шлях вихлопним газам. Багато «бувалих» навіть свердлять дірки для зливу води в глушнику та резонаторі. Але простіше іноді «пришпорювати коней». Кілька слів про каталітичного нейтралізатора. При частих коротких поїздках його стільники також покриваються частинками сажі – тому згаданий вище рецепт буде корисним і йому.
Волога в салоні та корозія
З інших проблем відзначимо підвищену вологість у салоні машини: пасажири дихають, сніг на взутті тощо. Килимки на підлозі постійно перебувають у вологому стані, скла постійно пітніють, а в закритих порожнинах накопичується волога: привіт, корозія! Вода періодично замерзає, розриваючи у своїй будь-які сполуки, лакофарба тріскається – загалом, процес відомий. А рецепт той самий: потрібні періодичні тривалі поїздки, під час яких салон може прогрітися і просохнути. До речі, перед паркуванням потрібен зворотний процес: двері краще відчинити, а салон вистудити.
Зі сказаного вище очевидно, що бездумна зимова експлуатації машини в режимі міського лікаря різко скорочує її ресурс. Тому дуже бажано хоча б іноді «вигулювати» свій автомобіль далеко від звичних маршрутів з їхніми пробками та смішним кілометражем. Особливо це важливо за нинішніх умов, коли придбання нового автомобіля стало проблематичним, а тому старий доводиться шкодувати.