Чотири пункти для України: Стефанішина каже, що вони не пов’язані з рішенням про старт переговорів з ЄС
Чотири пункти, які визначила Європейська комісія для України, є суто технічними і не мають нічого спільного із сімома рекомендаціями й основоположними реформами.
Про це заявила віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина на спільній з послом Євросоюзу в Україні Катаріною Матерновою пресконференції в Медіацентрі Україна-Укрінформ.
“Чотири пункти, визначені Європейською комісією, є насправді технічними. По вазі вони не мають нічого спільного із сімома рекомендаціями й основоположними реформами. Більше того, ці чотири пункти є лише рекомендацією, до якої може дослухатися Європейська Рада або не дослухатися. Ці ж чотири пункти не мають ніякого звʼязку з політичним рішенням, яке буде ухвалюватися в грудні”, – сказала вона.
Стефанішина наголосила, що ці чотири пункти проговорювалися під час візиту президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн до Києва напередодні рішення рекомендувати вступ України до ЄС.
![](https://static.ukrinform.com/photos/2023_11/1699532693-657.jpg)
“Президент дав своє політичне зобовʼязання, що ці завдання будуть виконані, і вже в грудні точно буде прогрес по деяких із них”, – зауважила урядовиця.
Стефанішина також зазначила, що законопроєкт про лобіювання, який є однією з чотирьох вимог Європейської комісії на шляху вступу України до ЄС, буде ухвалено із урахуванням інтересів громадянського суспільства.
“Є така історія в Брюсселі: завжди залишати якійсь якір, поле для маневру. Цей закон і є цим полем для маневру. А раптом ще щось потрібно буде сказати Україні, тож не можна просто сказати, що Україна поборола олігархічний вплив у цій державі. Але ми не залишили ніяких інших позицій, які могли б бути встановлені як якір у цьому напрямку”, – сказала вона.
Стефанішина відзначила і той факт, що Грузія та Молдова мають такі ж рекомендації. Також урядовиця наголосила, що отримала офіційне прохання від Європейської комісії не поспішати з цим законом, тому що є його дуже контраверсійні редакції, які впливають на громадянське суспільство.
«Будемо його виконувати, але тут важко буде знайти баланс, тому що в парламенті є шалений апетит ухвалити цей закон. Дуже велике бажання його ухвалити. І є бажання в НАЗК ухвалити цей закон”, – підкреслила віцепремʼєрка.
Стефанішина також зазначила, що вплив громадянського суспільства в державі має бути врахований в новому законодавстві.
Зі свого боку, посол Євросоюзу акцентувала на тому, що згадані пункти не є зауваженням до рекомендації Європейській Раді почати переговори.
“Немає “зірочки” після рекомендації почати переговори. Якщо ви почитаєте далі, є чотири критерії, які треба оцінити перед тим, як буде зроблено наступний крок. Немає примітки до рекомендації розпочати переговори. Це прямолінійна рекомендація і крапка. Важливо це розуміти”, – відзначила Матернова.
![](https://static.ukrinform.com/photos/2023_11/1699519863-978.jpg)
Як повідомляв Укрінформ, Європейська комісія оприлюднила річну доповідь щодо розширення ЄС, в якій рекомендувала Європейській раді відкрити переговори про розширення з Україною і Молдовою.
У звіті, за інформацією ЗМІ, також зазначалося, що Єврокомісія відстежуватиме ухвалення збільшення штатної чисельності НАБУ, розширення повноважень НАЗК, схвалення закону про лобіювання згідно з європейськими стандартами та законодавства стосовно національних меншин.
Фото Володимира Тарасова