Cтефанчук наголосив на важливості Люблінського трикутника
Ера великих об’єднань минає, відтак зараз треба більше уваги приділяти міждержавним регіональним утворенням, які мають багато спільних інтересів, як наприклад Люблінський трикутник (Україна, Польща, Литва).
Таку думку в інтерв’ю Укрінформу у рамках візиту на XI сесію Міжпарламентської асамблеї України, Польщі і Литви у Варшаві висловив Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.
“У глобальному контексті ера великих об’єднань минає. Зараз треба приділяти увагу, в першу чергу, регіональним дружнім об’єднанням, тому що такі країни мають схожі економічні, політичні, безпекові інтереси. По цих напрямах Україна, Польща і Литва мають дуже багато точок дотику”,- заявив Стефанчук.
За його словами, правильність цього підходу підтверджує й те, що відповідно до підсумкового документу Міжпарламентської асамблеї між трьома країнами “практично не було жодних розбіжностей”.
Голова ВР наголосив, що створення торік Люблінського трикутника між трьома країнами було “дуже добрим кроком”.
“Міжпарламентська асамблея України, Польщі й Литви, яка була створена задовго до цього, розставила крапки, а Люблінський трикутник з’єднав їх лініями”,- зазначив він.
Як нагадав Стефанчук, загалом сторони обговорили 38 пунктів, які з’явилися у кінцевому документі. Зокрема, йшлося про військову агресію Російської Федерації, засудження дій Росії у Криму і на тимчасово окупованих територіях, енергетичну безпеку у контексті “Північного потоку-2”, будівництва АЕС в Острівці (Гродненська область РБ – ред.), необґрунтовану ціну на газ у Європі. Крім того, було порушено цілу низку політичних питань, пов’язаних із режимом Лукашенка, його впливом на Україну, Польщу та Литву, а також питання регіональної співпраці.
Як зауважив Голова Верховної Ради, подальша співпраця Міжпарламентської асамблеї у значній мірі залежатиме від того, як виглядатиме політична ситуація в регіоні на момент проведення наступного засідання, яке має відбутися в наступному році у Вільнюсі.
Міжпарламентська асамблея України, Польщі і Литви створена у 2005 році. Установче засідання Асамблеї відбулося у Києві в червні 2008 року. У рамках Асамблеї діють комітети з питань: європейської та євроатлантичної інтеграції України; співробітництва у сфері безпеки; економічного, регіонального та місцевого співробітництва; гуманітарного та культурного співробітництва.
Люблінський трикутник був утворений у липні 2020 року міністрами закордонних справ України, Польщі та Литви, які підписали Спільну декларацію щодо заснування нового регіонального альянсу. Серед пріоритетів діяльності формату — посилення регіону, зміцнення безпеки, інтеграція України до ЄС і НАТО, розвиток економічної співпраці, спільна протидія гібридним загрозам.