ПолiтДумка

Експерти переконані, що Януковичу не вдасться законно зібрати конституційну більшість і посилити свої повноваження

06 ноября
02:59 2012

Чи справді Янукович переймається посиленням місцевого самоврядування, як він про це заявив? Якщо оточення президента раптом захотіло більше повноважень для президента, то це нереально здійснити… основною надією і реформістським арсеналом влади є всього лише черговий перерозподіл ресурсів

Чи вдасться Януковичу зібрати у Раді конституційну більшість , як він про це мріє, і які приховані мотиви можуть критися в ініціативах глави держави змінити Основний закон? Політдумка звернулася за коментарями до українських та зарубіжних політологів.

Тарас Березовець

Створити конституційну більшість на законних підставах Януковичу не вдасться однозначно. Складно буде зібрати таку кількість депутатів і в силовий якийсь спосіб. Тому влада й намагається вирішити ці питання за допомогою Конституційного Суду. Я не виключаю, що врешті-решт Януковичу вдасться сформувати конституційну більшість, але це буде не зараз, а можливо аж навесні. І там будуть задіяні усі механізми, якими користується нинішня влада.

Тарас Кузьо

Більшість українських політиків знаходяться під впливом радянської політичної культури, і через це шукати абсолютну владу заради влади. Ці інстинкти чітко видно в планах розширити президентський строк до семи років — Росія продовжила термін президента в минулому році. Віктор Янукович не буде вдаватися до президентської влади, як Михайло Саакашвілі зробив у Грузії, на благо країни. Саакашвілі вдалося послабити корупцію в Грузії, він зробив свою країну дружньою до бізнесу. Як і в останні роки правління Леоніда Кучми, коли той отримав незначну більшість, і тільки отримав близько 300 голосів, додавши КПУ і СПУ, я сумніваюся, що президент Віктор Янукович зможе встановити 300 депутат коаліції сьогодні. З 260 депутатів коаліції, ймовірно, досягло свого максимуму в умовах перебіжчиків з опозиції. Янукович вимагає конституційної більшості з двох причин — перетворити політичну систему України в супер (в російському стилі) президентську систему і змінити Конституцію, щоб зробити російську другою державною мовою. Навіть якщо коаліція чудом збільшується до 300 депутатів, це не означає (як раз в квітні 2004 не вдалося проголосувати, щоб змінити Конституцію), що всі вони будуть голосувати, щоб в Україні відбулося перетворення на президентську систему і щоб російська стала другою державною. Влада Януковича не є абсолютною доти, доки в Україні немає парламентської конституційної більшості. Якщо переможе опозиція на виборах у 2012, то Янукович втратить контроль над парламентом і урядом.

Михайло Погребінський

Малоймовірно, що Януковичу вдасться зібрати 300 депутатів і сформувати легітимну конституційну більшість. Але я не виключаю, що таку кількість депутатів можна зібрати під певні питання,не оформлюючи при цьому конституційну більшість офіційно. Але водночас питання з посилення місцевої влади можуть згуртувати і потенційних »тушок», і тих депутатів-опозиціонерів, які ідейно підтримують цю ідею Януковича. Адже змінювати Конституцію хочуть й опозиціонери. Тут лише питання в тому, як її змінювати, що саме змінювати і навіщо. Стосовно ж питання посилення повноважень президента, знайти 300 голосів буде неможливо. Всі решта питання влада зможе повирішувати з різними депутатами, як вона це робила раніше, включаючи різні стимули. Чи справді Янукович переймається посиленням місцевого самоврядування, як він про це заявив? Думаю, що він про це згадав, оскільки до цього питання є увага на Заході. Я не виключаю, що під цим приводом Янукович хоче внести свої «5 копійок» в Конституцію з певноюметою. Якщо оточення президента раптом захотіло більше повноважень для президента, то це нереально здійснити. Для цього треба скасувати закон 2222, але це не буде чисто з точки зору права і законності. Це також не буде сприйматися як легітимний шлях.

Володимир Фесенко

Якщо Янукович організує голосування, бо насправді ніхто не забороняє навіть опозиційним депутатам голосувати у залі за ті чи інші рішення, то будь-яке голосування за ініціативи президента, у тому числі і за конституційні зміни, буде законним. Після того, як КС визнав законними дії «тушок», питанням законності чи незаконності влада не переймається. Хоча питання політичної коректності, легітимності шляхів формування нинішньою владою більшості у парламенті і формування взагалі усієї вертикалі влади досі актуальне. З формальної точки зору команді Януковича не буде важко назбирати під своє крило 300 голосів, не розширюючи коаліцію. Янукович поставив собі таке завдання і він швидше його реалізує за рахунок нових перебіжчиків, так званих «тушок» з БЮТ і НУНС. Це абсолютно реальне завдання, бо там потенційних перебіжчиків чимало. Уже зараз вони відверто співпрацюють з владою, не переходячи навіть офіційно в коаліцію. Як це робить, наприклад, Губський, Яценко та інші. Водночас зараз дуже складна соціальна і економічна ситуація, тому вирішити питання формування конституційної більшості у законний спосіб складно. Кучма свого часу теж мав вплив на багатьох депутатів, однак у певні моменти навіть його офіційні прихильники не голосували за ті чи інші рішення, вигідні йому. Я припускаю, що ініціативи Януковича з внесення змін до Конституції наразі не підтримають й окремі «регіонали» і комуністи. Надалі, якщо влада буде ще більше зміцнюватися, ситуація може звичайно змінитися на користь Януковича. Якщо ж економічна , соціальна та політична ситуація загострюватиметься, то шансів у Януковича цілковито приборкати парламент, не буде.

Володимир Цибулько

Мені здається, що гра в 300 голосів це все ж маневр на відволікання уваги, це та далека ціль, замахуючись на яку успішно долаєш якісь менш значущі, здавалося б цілі, але з точки зору на тактичні завдання найближчого часу, такі наміри і такі здобутки видаються Януковичу і Ко цілком достатніми для благополучного проживання у владі. А щодо законності, то це якраз владу на сьогодні турбує найменш, допоки за тріскотнею про триста голосів летючі загони з невичерпної макіївської кузні кадрів трощать економіку сусідніх з Великим Донбасом улусів. Здається, що основною надією і реформістським арсеналом влади є всього лише черговий перерозподіл ресурсів і очікування пожвавлення світових ринків для хоча б часткового вирівнювання платіжного балансу. Владі не потрібно триста голосів — владі потрібно триста мільярдів гривень. Причому що швидше , то краще!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Первая лига: Прикарпатье дома разбило Полтаву

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!