Експерти вважають, що ситуація довкола 5 каналу і ТВі – це лише пробний камінь, далі буде
Є очевидним факт непрозорості рішень Нацради, рішення судів. І ми не знаємо, як влада збирається будувати інформаційний простір України, аби забезпечити нормальний розвиток інформаційного мовлення. Щодо 5 каналу і ТВі, то заяви влади свідчать нібито про зацікавленість у свободі слова, але реальні дії представників влади направлені якраз на зачищення вільних каналів. Тому на всіх телеканалах все менше і менше критики влади, все менше представників опозиції і все менше серйозних програм.
Журналісти телеканалу TBi вимагають створення у парламенті незалежної комісії щодо ситуації позбавлення частот «5 каналу» та TBi.
Відповідну заяву від журналістів на прес-конференції зачитав головний редактор ТВі Віталій Портніков.За словами Портнікова, журналісти вимагають на час роботи такої комісії відсторонити голову СБУ Валерія Хорошковського від виконання своїх обов’язків і заявляють, що СБУ, очолювана Хорошковським, незаконно втручалась в роботу регулюючого органу — Нацради з телерадіомовлення, вимагаючи документи по конкурсу. На думку журналістів, у Валерія Хорошковського очевидний конфлікт інтересів, що призводить до використання службового становища в інтересах однієї медіа-групи, яка намагається монополізувати ринок у незаконний спосіб.
Гендиректор TBi Микола Княжицький і керівник 5 каналу Іван Адамчук заявили, що подаватимуть апеляцію на рішення Окружного адмінсуду а у разі програшу обіцяють дійти аж до Європейського суду з прав людини.
Як відомо , 7 червня журналісти «5-го каналу» звернулися з відкритим листом до Президента України Януковича з проханням розібратися довкола ситуації з рішенням адмінсуду. Журналісти висловили припущення, що на процес впливає голова СБУ, член Вищої ради юстиції, Валерій Хорощковський, який є власником медіа-холдингу U.A. Inter Media Group. Ця группа, за їхніми даними, оскаржувала рішення Національної ради з питань телебачення і радіомовлення від 27 січня 2010 р. про виділення частот, що дісталися здебільшого каналу ТВі та «5 каналу».
Редакційна рада «5 каналу» вважає, що ситуація зі втратою частот може призвести і до втрати ліцензії і що без роботи може залишитися півтисячний колектив, а Україна може підтвердити статус держави, в якій згортаються свободи.
8 червня окружний адмінсуд повністю задовольнив позов медіа-холдингу U.A.Inter Media Group (канал «Інтер»)які оскаржували рішення Національної ради з питань телебачення та радіомовлення від 27 січня минулого року про надання телеканалам «ТВі» та «5 каналові» частот на мовлення.
Голова СБУ Валерій Хорошковський назвав «неправдивими» звинувачення працівників «5 каналу» на його адресу і вимагає від представників каналу привселюдно надати докази обвинувачень.
У поширеній Нацрадою з питань телерадіомовлення заяві своєю чергою йдеться, що ані у «5 каналу, ані у ТВі не відбирають ліцензії на мовлення.
«Ці канали здійснювали мовлення до 27 січня 2010 року, і будуть його здійснювати й надалі», -мовиться в заяві.Представник адміністрації Президента Ганна Герман також заявила, що 5 канал не закриють.
Ситуацію довкола телеканалів коментують експерти.
Тарас Березовець
В ситуації з 5 каналом і ТВІ присутня проста політична мотивація, щоб не казали там Герман і Хорошковський. Медійні структури останнього є чистою політичною складовою. Зрозуміло, що родина Хорошковського намагатиметься монополізувати інформаційний ринок України. І ситуація з цими двома телеканалами – це лише пробний камінь. Гадаю, що на черзі будуть такі гіганти як 1+1 і медіа-група Віктора Пінчука(СТБ, Новий канал, ІСТV), які є конкурентами. Тут є конфлікт інтересів. Оскільки Хорошковський є главою СБУ, є членом вищої ради юстиції, відповідно судове рішення здійснювалося під фактором політичного тиску. Не забуваймо, що ВРЮ має право на звільнення тих чи інших суддів. Очевидно, що судді, ухвалюючи таке рішення щодо двох каналів, розуміли свою ситуацію і свої ризики. Чому обрані саме ці телеканали? Це помста у випадку з 5 каналом. Ми бачимо як Янукович зараз послідовно знищує усі інституції, починаючи від Верховного Суду і закінчуючи 5 каналом, які засвідчували в той чи інший спосіб його поразку на виборах у 2004р. Наразі 5 канал і ТВІ чи не останні, які ще намагалися давати альтернативну точку зору, крім провладної. Апеляції журналістів до Януковича несерйозні, бо , як на мене, то саме він зацікавлений у тому,аби прибрати з інформаційного простору ті канали, які мають відмінну точку зору від владної.
Вікторія Сюмар, директор Інституту масової інформації
Очевидно, що ця проблема неоднозначна. Ми бачимо, що під час конкурсу відбулися якісь порушення. Друге, що є дуже важливо, що отримає аудиторія в результаті цих подій? Думаю, що ми побачимо зменшення можливостей телеканалу ТВі і 5 каналу в тому числі. Відповідно український телеглядач багато втратить, як і український інформаційний простір загалом. Виникає питання, чому це відбувається і чи справді українська влада зацікавлена, аби в країні зберігався інформаційний плюралізм, аби були різні точки зору і взагалі інформаційне мовлення? Наразі ми бачимо політику, скеровану на згортання серйозних програм, прямих ефірів,ми бачимо перехід телеканалів на розважальні концепції. Я не бачу натомість жодних ознак у створенні суспільного телебачення, яке б задовольняло тих, хто має потребу в інформації. Це серйозна проблема для споживачів інформації і поки-що влада не каже, як вона ці проблеми вирішуватиме. Є очевидним факт непрозорості рішень Нацради, рішення судів. І ми не знаємо, як влада збирається будувати інформаційний простір України, аби забезпечити нормальний розвиток інформаційного мовлення. Щодо 5 каналу і ТВі, то заяви влади свідчать нібито про зацікавленість у свободі слова, але реальні дії представників влади направлені якраз на зачищення вільних каналів. Тому на всіх телеканалах все менше і менше критики влади, все менше представників опозиції і все менше серйозних програм.
Володимир Цибулько
Ситуація довкола 5 каналу та ТВІ – це війна за частоти. Звичайно тут є конфлікт інтересів, використання службового становища високопосадовцем тощо. У цій ситуації влада мала б подбати хоча б за свій імідж на міжнародній арені, де вона постійно клянеться, що усе гаразд. З іншого боку це перші прояви війни, міжусобиць в середовищі самих «регіоналів», кожен з яких має вплив на різні телеканали. Тут швидше йде боротьба за майно, а не за свободу слова. Регіонали організували спочатку «тушок», тепер їм потрібні всі телеканали. Вони скуповують усе.