ПолiтДумка

Експосол США Тейлор закликав надати Україні членство в НАТО

11 октября
19:33 2024

Посол США в Україні у 2006-2009 роках Вільям Тейлор закликав Вашингтон та інших союзників надати Україні членство в НАТО, оскільки від цього, зокрема, залежить безпека Європи.

Про це він написав у колонці для The New York Times, передає Укрінформ.

«Коли війна закінчиться, Україна повинна приєднатися до НАТО. Кінець конфлікту настане або через те, що Україна дасть відсіч російським загарбникам, або внаслідок тиску міжнародної спільноти на Росію, щоб вона припинила війну, або і те, і інше, як запропонував Президент Зеленський. Але без членства в Альянсі Україна ніколи не буде в безпеці від російської агресії, яка загрожує їй протягом 300 років, і Європа в цілому не буде в безпеці», – вважає Тейлор.

Він зауважив, що, починаючи з 2014 року президент Росії Володимир Путін чітко дав зрозуміти, що має намір знищити Україну як націю.

За підтримки США та багатьох країн-союзників Україна стримувала росіян протягом двох років і восьми місяців. «Українці показали, що вони продовжать боротьбу і, як сказав президент Байден, переможуть. Але вони чітко дали зрозуміти, що потребують більшої підтримки під час війни і членства в НАТО після неї», – наголосив Тейлор.

Дипломат додав, що на Бухарестському саміті НАТО у 2008 році не вдалося забезпечити членство України в Альянсі. За його словами, деякі політичні експерти у Вашингтоні використовують це як привід для того, щоб заявити, що Альянс ніколи не погодиться прийняти Україну. «На той час я був послом США в Києві, і я думаю, що справжній урок полягає в іншому: ми могли б досягти успіху, якби почали раніше і були наполегливіші», – пише Тейлор.

«На зустрічі послів США у Європі у Вашингтоні наприкінці 2007 року я пригадую, як запитав тодішню держсекретарку Кондолізу Райс, чи ми підтримаємо План дій щодо членства для України на саміті у Бухаресті. Вона дещо невпевнено дала зрозуміти, що ні. Тож деякі союзники, зокрема й Німеччина, отримали цей сигнал і вирішили виступати проти – передусім тому, що думали, що такою буде позиція США», – згадує дипломат.

За його словами, тогочасний президент США Джордж Буш-молодший підштовхував свою адміністрацію та інших лідерів НАТО до прийняття цього рішення. Однак, на думку дипломата, це сталося «надто пізно».

Тейлор пише, що для того, щоб надати імпульс українському членству в НАТО, Буш відвідав Київ по дорозі на саміт. «Він був вражений рішучістю українців і полетів до Бухареста, сповнений готовності боротися за членство. Проте німці і французи були непохитними у своїй опозиції. Обидві країни вважали, що можуть впливати на дії Росії, налагоджуючи тісніші зв’язки з Москвою, як виявилося, помилково. Колишній канцлер Німеччини Ангела Меркель пізніше визнала, що побоювання щодо можливої негативної реакції з боку Росії вплинули на процес прийняття рішень у Німеччині», — йдеться у колонці.

На думку Тейлора, неспроможність НАТО запропонувати Україні та Грузії курс на членство, швидше за все, привела Путіна до висновку, що Захід не підтримає ці дві країни, якщо він нападе на них. «Через чотири місяці (після саміту в Бухаресті – ред.) він вторгся в Грузію, а через шість років після цього – в Україну. Якби НАТО підтримала Україну і Грузію на шляху до членства в Альянсі в 2008 році, Росія, можливо, не вторглася б в ці дві країни, а Україна, можливо, не переживала б сьогоднішню жахливу російську війну», — вважає дипломат.

Читайте також: Матернова: ЄС має просувати членство України в НАТО

Тому, за словами Тейлора, з цього можна винести кілька уроків для сьогодення. «По-перше, можна зробити висновок, що членство в НАТО необхідне для стримування російської агресії. Досі Путін нападав лише на країни, що не є членами НАТО. По-друге, щоб домогтися членства України в НАТО, Сполучені Штати повинні розпочати роботу якнайшвидше, зробивши це чітким пріоритетом на наступному саміті НАТО в червні», — підкреслив він.

Тейлор також зауважив, що зараз багато союзників підтримують членство України в НАТО, в тому числі Франція, Велика Британія, Польща та ін. «Ще декілька (держав – ред.) дають зрозуміти, що не будуть стояти на шляху. Знову таки, ключовою буде Німеччина. Також потрібно буде переконати Угорщину, Словаччину, Туреччину. Та з достатнім бажанням і рішучістю це можливо», – вважає дипломат.

За його словами, союзники по НАТО погоджуються з тим, що Україна має ще багато зробити, перш ніж її можна буде прийняти до Альянсу. Водночас країна досягає значного прогресу на шляху до членства в ЄС, включаючи політичні та економічні реформи, яких вимагає цей процес, вважає він.

На його думку, хоч Росія і може бути незадоволена членством України в НАТО, йдеться не про те, щоб догодити Москві. «Йдеться про тривалий мир і безпеку. Москва не отримає права вето», – переконаний Тейлор.

Читайте також: Зеленський підтвердив, що отримання запрошення до НАТО є частиною Плану перемоги

Він додав, що НАТО має вжити проміжних заходів, щоб розпочати процес інтеграції України до Альянсу. «Найголовніше, Альянс має запросити Україну негайно розпочати переговори про членство, щоб після завершення конфлікту Україна була миттєво готова до формального вступу. Європа не буде в безпеці і не буде цілісною і вільною, доки Україна не буде в НАТО. Україна не погодиться закінчити війну без цього. Сполучені Штати відіграють ключову роль і повинні продемонструвати стійке, наполегливе і креативне лідерство. Якщо проявити впевненість, силу і докласти чималої роботи з усіх боків – Україна може стати членом НАТО. А задля миру у Європі це повинно статися», – резюмував Тейлор.

Тейлор у 2006-2009 роках був послом США в Україні, а у 2019-2020 роках очолював місію як тимчасовий повірений.

Як повідомляв Укрінформ, колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що якби країни Альянсу надавали Україні зброю після початку російської окупації у 2014 році, то повномасштабної війни можна було б уникнути.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Шольц запевнив, що Берлін і Париж не зменшать підтримку України

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!