ПолiтДумка

Генсек Ради Європи висловила підтримку суверенітету Грузії у 15 річницю вторгнення РФ

07 августа
13:47 2023

Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич висловила підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності Грузії в межах її міжнародно визнаних кордонів в 15-ту річницю вторгнення Росії.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на пресреліз на сайті Ради Європи.

«У 15-ту річницю збройного конфлікту в серпні 2008 року між Грузією та Росією Рада Європи підтверджує свою однозначну підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності Грузії в межах її міжнародно визнаних кордонів. Вона рішуче відкидає визнання Росією грузинських регіонів Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії, а також її військову присутність у регіоні, що є грубим порушенням фундаментальних принципів і норм міжнародного права», – йдеться у заяві.

Читайте також: МЗС України висловило підтримку народу Грузії в роковини вторгнення РФ у 2008 році

Пейчинович-Бурич наголошує, що вона, як і раніше, «глибоко стурбована станом прав людини та гуманітарним становищем постраждалого від конфлікту населення, яке продовжує страждати від згубних наслідків конфлікту, особливо в районах, які фактично контролюються Російською Федерацією».

«Російська Федерація повинна виконувати свої міжнародні зобов’язання та повністю виконувати всі відповідні рішення Європейського суду з прав людини та усувати всі порушення прав людини. Це включає створення умов для добровільного, безпечного та гідного повернення переміщених осіб», – додала вона.

Президент Європейської Ради Шарль Мішель у Твіттері зазначив, що підтримка ЄС суверенітету і територіальної цілісності Грузії залишається незмінною. «Ми підтримуємо хоробрий народ Грузії, який обрав проєвропейський шлях і курс на НАТО», – написав він.

Як повідомлялося, МЗС України також висловило підтримку з народом Грузії. «Україна поруч з грузинським народом та підкреслює свою підтримку суверенітету і територіальній цілісності Грузії у межах міжнародно визнаних кордонів», – йдеться у повідомленні міністерства у Твіттері.

Читайте також: У Грузії — день жалоби після смертельного зсуву ґрунту в Шові

8 серпня 2008 року, після обстрілів грузинських сіл, збройні сили Грузії заявили про намір «відновити конституційний порядок» на території Південної Осетії і в результаті боїв зайняли більшу частину Цхінвалі. Однак Росія не захотіла миритися з поразкою проросійських сепаратистів, і Кремль втрутився в цей внутрішній конфлікт. Російські державні ЗМІ звинуватили Грузію в цілеспрямованому обстрілі Цхінвалі.

Ще за день до цього, 7 серпня, РФ почала перекидати в зону конфлікту війська. Під час прямого сухопутного вторгнення російської армії в Грузію танкові бригади росіян вийшли за межі невизнаної Південної Осетії і дійшли до Кодорської ущелини. Росія бомбардувала грузинські міста, військові бази й об’єкти цивільної інфраструктури і задіяла свої військово-морські сили. Росіяни зайняли головний порт Грузії – Поті та знищили на рейді всі грузинські катери і кораблі, які мали військове позначення, включаючи кораблі прикордонників.

Враховуючи пряме вторгнення Росії, в Тбілісі заявили про відведення військ з Цхінвалі і про одностороннє припинення вогню. 12 серпня був підписаний план перемир’я, запропонований Євросоюзом, головними пунктами якого було остаточне припинення вогню і повернення сторонами конфлікту військ на свої бази. Попри це, російські війська активно просувалися вглиб грузинської території – були зайняті міста Горі, Сенакі, Поті, перерізана стратегічна дорога, що сполучає західну і східну Грузію.

За офіційними грузинським даними, в конфлікті з грузинської сторони загинуло 413 осіб. Серед них: 177 військових, 16 поліцейських і 220 цивільних осіб, поранення отримали 2234 особи.

Після окупації частини Грузії сторони все-таки досягнули угоди про припинення вогню за участю міжнародних посередників. Згідно з досягнутими домовленостями, виведення російських військ з грузинської території мало закінчитися до 1 жовтня 2008 року, однак росіяни залишаються на території самопроголошених республік і понині. За ці роки Росія значно зміцнила свої військові бази, незаконно розміщені в окупованих регіонах Грузії, і збільшила кількість військовослужбовців і важкого наступального озброєння.

Європейський суд з прав людини визнав численні випадки порушення Росією Європейської конвенції з прав людини на території Грузії.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Науковець заявив, що ШІ може знищити людство за 30 років

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!