Ірина Бекешкіна: «За газові угоди 2009 року головну провину має взяти на себе Ющенко»
Замість того, щоб справді модернізувати свої виробництва, українські олігархи скуповують найдорожчу власність в Європі. Така культура українських багатіїв. Якщо мені потрібен ноутбук, то я не купую собі діамантові сережки.
Пані Бекешкіна, які аргументи опозиції, суспільства можуть збити спантелику нинішню владу, вплинути на її дії, оскільки досі чинна влада ігнорувала будь-які акції протесту, закиди опозиції та окремих громадян і демонструє неабияку самовпевненість?
В окремих питаннях ця влада все ж таки намагалася поступатися. Але це було зроблено під тиском підприємців і вчителів, котрі нещодавно мітингували під Кабміном. Звичайно робила вона це не з доброї волі, а від страху, оскільки у неї синдром Майдану глибоко сидить.
Як сприймається у суспільстві нова справа проти Тимошенко уже за газові угоди?
В усіх рейтинг популярності падає, особливо у владних політиків. Не дуже зростає рейтинг і в опозиціонерів. А тут очевидно і ставлення до цієї справи. Але зараз Тимошенко принаймні почала сприйматися у масовій свідомості як єдиний лідер опозиції.
Представники опозиції , особливо Ющенко, постійно наголошували на необхідності визначення з Росією за газ європейської ціни, аби зберегти незалежність країни. Ціна на газ європейська, однак олігархи і влада досі розраховують на преференції від Росії замість впровадження енергозберігаючих технологій наприклад і зменшення енерговитрат. Чому , на Ваш погляд, не відбувається модернізація виробництв, власниками яких є олігархи, близькі до влади?
Замість того, щоб справді модернізувати свої виробництва, українські олігархи скуповують найдорожчу власність в Європі. Якщо мені потрібен ноутбук, то я не купую собі діамантові сережки. Така культура українських багатіїв. Для того, щоб модернізувати свої виробництва, олігархам потрібно вкласти в це певні кошти, а вони цього не роблять. Доки вони вичавлюють з цих виробництв шалені прибутки і в швидкий спосіб, то жодної модернізації не проводитимуть. Їм краще десь там у світі скупити нерухомість.
На Ваш погляд, чи могли за тієї політичної ситуації (війна Ющенка з Тимошенко, паралельні переговори з Росією українських олігархів) бути іншими газові угоди?
Іншими ці угоди навряд чи могли бути, бо всі уже забули, як тоді замерзала Європа і потрібно було щось робити. Я взагалі вважаю, що за газові угоди головну провину має взяти на себе Ющенко, який відкликав Олега Дубину та вів за спиною свої переговори. Політики мають розуміти, що будь-які переговори, особливо з Росією і у такій складній темі потребують консолідації влади.
Чи можна взагалі з нинішнім керівництвом Росії домовлятися про співпрацю без збитків для України?
В окремих випадках може й можна так домовитися, але не в стратегічних питаннях. Так як , скажімо, у Митному союзі Росія визначила собі 56% голосів, а іншим двом — по 26%.. Безумовно Росія хоче повної капітуляції України і вона в цьому напрямку активно працює. Як українська влада поведеться в цій ситуації, ми ще до кінця не знаємо.
Ірина Бекешкіна, керівник Фонду «Демократичні ініціативи»