МЕД╡А-АРХ╡В ЦЕНТРУ
ФормальнЁ владнЁ Ёнститути в Укра©нЁ ╨ лише фасадом для неформального панування потужних полЁтичних гравцЁв
Володимир ПОЛОХАЛО, шеф-редактор журналу «ПолЁтична думка»:
НинЁшня акцЁя (лЁквЁдацЁя наметЁв на Хрещатику 1 березня 2001р. — «ПД»), я гадаю, наочно засвЁдчу╨, що укра©нське пострадянське суспЁльство перебува╨, так би мовити, по той бЁк загальноприйнятих уявлень про перехЁд до демократЁ й про методи розв’язання полЁтичних конфлЁктЁв. Будь-яка полЁтична конкуренцЁя ма╨ вЁдбуватися в рамках формальних ЁнститутЁв. Якщо ©х браку╨, ©х треба виробляти (Ё це болЁсний, складний ╡ дуже дискомфортний процес).
Так, усе було зроблено по рЁшенню суду, але всЁм був очевидний контекст цЁ╨© полЁтично© культури. Цьому передували певнЁ ╡деологЁчнЁ оцЁнки тим, хто, скажЁмо, квалЁфЁку╨ себе як опозицЁю (навряд чи варто було квалЁфЁкувати ©х як нацЁонал-соцЁалЁстЁв, чи фашистЁв). Верховенство права — так можна говорити про рЁшення суду. Але тодЁ верховенство права ма╨ рацЁоналЁзуватися й у всЁх ╡нших дЁях, всЁх Ёнших учасникЁв. У даному випадку цей принцип верховенства права не дЁ╨, а розгляда╨ться через полЁтичнЁ, ЁдеологЁчнЁ клЁше й оцЁнки. Тобто спочатку апрЁорЁ було визначено вищими посадовими особами, що це таке за явище (визначено як негативне), Ё потЁм, пЁсля цих визначень, ми ма╨мо дЁ© судово© влади — це не кращий контекст дЁй судово© влади.
Я думаю, що поки що полЁтична боротьба вЁдбува╨ться не за правилами демократичного свЁту ╡ тому вона не веде до досягнення ╡нституцЁонального компромЁсу НайгЁрше, що в масовЁй свЁдомостЁ сьогоднЁ формальнЁ ╡нститути (тобто цЁ унЁверсальнЁ норми ╡ правила) с лише фасадом неформального панування бЁльш сильних полЁтичних «гравцЁв», якЁ зовсЁм не гарантують меншостЁ, хай навЁть нелояльнЁй меншостЁ, а також громадянам захист вЁд застосування принципу права сильного.
02/03/2001 ╧41 «ДЕНЬ»