Мир в Україні: Бербок сказала, хто має бути за столом переговорів
Україна та Європа потребують сталого миру, а не просто перемир’я, тому європейські партнери повинні більше вкладатися у власну оборону та в оборону України.
Про це заявила міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок у вівторок на Берлінському зовнішньополітичному форумі, передає кореспондент Укрінформу.
«Незалежно від того, як завершилися виборів США, важливим є, щоби Німеччина та Європа залишалися на боці України. І Німеччина стоїть на боці України незалежно від результатів американських виборів… Мир на континенті може бути лише з Україною», — підкреслила Бербок, додавши, що Путін відчайдушно хоче показати, що підтримки України немає, що немає підтримки свободи, «але це неправда».
Бербок впевнена в тому, що будуть мирні переговори, але підкреслила, що, по-перше, «загрозою будь-яких переговорів було би можливе перемир’я протягом кількох місяців тоді як має йтися про сталий мир і свободу для майбутніх генерацій і всього континенту», а по-друге, що жодних мирних переговорів через голову українців бути не може.
Зрозумілим, на її переконання, є те, що за столом переговорів окрім обох сторін війни мають бути лідери таких впливових країн як США, але «миру не буде, якщо європейці не будуть сидіти за столом переговорів».
Утім, зауважила міністерка, для досягнення миру потрібні також «гарантії та підтримка з боку інших акторів, не європейських, які стоять ближче до Путіна» та мають на нього певний вплив. Вона назвала добрим, що наразі чимало країн залучені до різноманітних завдань, зокрема, обміну полоненими, повернення українських дітей та інших. Дипломатка впевнена, що путінські наративи про те, що «в усьому вина НАТО», які мали «великий успіх» у перший рік війни, наразі не працюють так добре.
Бербок досить скептично висловилася щодо ідеї миротворчої місії в разі досягнення угоди про перемир’я.
Очільниця німецької дипломатії порушила питання необхідності захисту українських міст і територій, насамперед, неподалік кордону.
«Україна не може чекати, поки ракети перелетять кордон. Єдиною успішною оборонною стратегією для великих міст, як-от Харків, є запобігти тому, щоби ракети та дрони взагалі вилетіли. Це найголовніше питання в даний момент. Треба зробити все, щоби допомоги Україні захиститися, зрозуміло, в рамках міжнародного права та міжнародного гуманітарного права», — заявила німецька міністерка та додала, що «можливо, деякі речі, які раніше не були можливі, є можливими зараз або будуть такими завтра».
Глава МЗС ФРН наголосила загалом на необхідності посилити оборону європейських країн і висловила впевненість, що Німеччині мало виділяти на цілі навіть 2% свого ВВП, що вона має прямувати до цілі в 3%.
«Ми маємо зробити все, щоби захистити мир у Європі. Це наш мир, наша свобода, яким зараз існує загроза… І ми не повинні забувати дякувати українцям за те, що вони нам допомагають захищати мир у Європі», — підкреслила Бербок.
Вона закликала не обманювати себе: російські безпілотники б’ють по Україні, але ціляться вони також і по вільній і демократичній Європі, «і особливо в цей момент, коли Німеччина йде до нових виборів».
Нагадаємо, тиждень тому Анналена Бербок здійснила візит в Україну. Вона відвідала один з прикордонних підрозділів у Чернігівській області. Крім того, Міністерка закордонних справ Німеччини відвідала село Ягідне на Чернігівщині, де біля меморіалу жертвам російських звірств закликала міжнародних партнерів збільшити підтримку України.