ПолiтДумка

Наслідки для української демократії через плани Росії зміцнити Чорноморський флот

14 октября
14:13 2012

Тарас Кузьо
Україна не вступить у НАТО, доки Янукович і Партія регіонів перебувають при владі і гарантують де-факто постійний статус бази ЧФ у Севастополі. Янукович – перший із чотирьох українських президентів, який не підтримує приєднання України до НАТО.Побудова керованої демократії в Україні та зміна стратегічного балансу на Чорному морі будуть доповнені припиненням євроатлантичної інтеграції України.

Подовження терміну перебування російського Чорноморського флоту (ЧФ) в Севастополі до 2042 чи 2047 року за угодою, підписаною в квітні цього року, матиме три наслідки для української демократії

По-перше, Росія фактично інвестувала в перебування Віктора Януковича на посаді президента протягом двох термінів до 2020 року, а може й довше. Українська опозиція, в свою чергу, задекларувала свій намір анулювати угоду в разі отримання більшості на парламентських виборах у вересні 2012 року. Таким чином, Росія прямо зацікавлена в згортанні демократичних набутків і формуванні моделі авторитарної керованої демократії навколо Януковича та Партії регіонів.

Другий наслідок пов’язаний із першим. Угода про подовження терміну розміщення ЧФ у Севастополі змінила психологічне ставлення Росії до власної військово-морської бази як до довготермінового, де-факто стратегічного активу. «Я впевнений, що російський Чорноморський флот перебуватиме в Україні до кінця світу», – сказав Кірілл Фролов, експерт російського Інституту Співдружності Незалежних Держав.

Зміна психологічного ставлення, у свою чергу, спонукає Москву інвестувати в ЧФ заради перетворення його на сучасний бойовий флот. Росія та Україна підписали угоду в Ялті, якою Росія зобов’язалася надавати інформацію про чисельність персоналу, авіації та суден ЧФ. Міністри оборони обох країн незабаром мають підписати договір про заміну застарілого обладнання ЧФ.

25 жовтня Росія оголосила, що протягом наступної декади, уперше з 1970-х років, займеться модернізацією ЧФ і поповнить його вісімнадцятьма новими бойовими кораблями. До їх числа ввійдуть шість фрегатів, шість субмарин, два великі десантні кораблі та новий ескадрон морської авіації.

Президент російської «Объединённой судостроительной компании» (ОСК) Роман Троценко зауважив, що нині у складі ЧФ є лише одна готова до бою субмарина, проте поповнення 4-6 підводними човнами суттєво оновить ЧФ. «Чорномосрький флот – дуже цікава для нас тема. Туди ми плануємо поставити 4-6 корветів охорони водного району і групу з 4-6 дизель-електричних підводних човнів, перший із яких буде будуватися на «Адмиралтейских верфях», – сказав Троценко.

Як зауважив командувач морської авіації ЧФ Алєксандр Отрощенко, морська авіація ЧФ якісно та кількісно поступається російському Тихоокеанському флотові. Застарілій авіації ЧФ, яку використовують уже десятиліттями, бракує кваліфікованого персоналу, палива, мастил і запчастин.

Страйки через заборгованості зарплат є звичною справою для персоналу ЧФ, у тому числі й для громадян України. Нещодавній протест 29 українців стосувався невиплаченої зарплатні в обсязі 2 мільйонів гривень (250 тисяч доларів). Ще 60 працівників пікетували судноремонтний завод ЧФ у Севастополі, вимагаючи погашення заборгованості зарплат.

Голова Севастопольської міської державної адміністрації Валерій Саратов скаржився, що очікування жителів міста від підписаних у квітні угод не справдилися. Місцеві будівельні та ремонтні компанії, які перебувають у «жахливому стані», не отримали нових замовлень. ЧФ також винний місту велику суму за спожиті комунальні послуги.

Третій наслідок також пов’язаний із першими двома. Україна не вступить у НАТО, доки Янукович і Партія регіонів перебувають при владі і гарантують де-факто постійний статус бази ЧФ у Севастополі. Янукович – перший із чотирьох українських президентів, який не підтримує приєднання України до НАТО.

Модернізація ЧФ матиме свої наслідки і для членів НАТО – Туреччини, Румунії та Болгарії, а також для Грузії. У серпні 2008 року Росія використовувала кораблі ЧФ для війни у Грузії, що викликало протести з боку колишнього Президента України Віктора Ющенка, який підтримував Грузію.

Побудова керованої демократії в Україні та зміна стратегічного балансу на Чорному морі будуть доповнені припиненням євроатлантичної інтеграції України. Якщо регрес демократії в Україні буде продовжуватися, після відмови від мети членства в НАТО вона буде змушена відкласти в довгий ящик і підписання угод про асоціацію та про вільну торгівлю з ЄС. Після того, як вступ України до НАТО та ЄС перестане бути можливим, Росія досягне своєї мети, залишивши Україні єдину зовнішньополітичну опцію – інтеграцію в межах СНД.

Дипломати ЄС обурені бажанням України отримати все й одразу – тобто й далі згортати демократію всередині країни та водночас продовжувати європейську інтеграцію. 31 жовтня Янукович провалив свій перший «тест на демократію», що засвідчила критика ОБСЄ, Ради Європи, ЄС та США, які зазначили, що місцеві вибори не відповідали демократичним стандартам.

Довготермінове подовження перебування ЧФ у Севастополі призведе до відповідної зміни партнерів України у проведенні спільних військових операцій. Зрештою, все більшу кількість операцій Україна буде проводити з Росією.

У жовтні Україна та Росія провели спільні навчання «Фарватер миру», які включали висадку десанту та пошуково-рятувальну операцію. «Необхідно збільшити кількість заходів, кількість учасників, задіяти авіацію, підводні та надводні сили», – сказав український Міністр оборони Михайло Єжель.

З 1994 до 2009 років Україна була одною з найактивніших країн-учасниць програми НАТО «Партнерство заради миру» (ПЗМ). Проте Партія регіонів завжди займала «багатовекторну» позицію стосовно ПЗМ.

Перебуваючи в опозиції, Партія регіонів об’єднувалася з крайніми лівими та російськими націоналістами, щоб протидіяти співпраці України з США та НАТО у сфері безпеки; перебуваючи при владі, вона підтримувала проведення спільних навчань. Тому Янукович кривив душею, коли говорив у Парижі, що відносини України та НАТО «комфортні для України і для НАТО. У будь-якому випадку, вони відкриті та чесні».

У свою чергу, Росія намагатиметься втягнути Україну в безпекові структури СНД. Українську державну компанію «Укрспецекспорт» очолює громадянин Росії і член Партії регіонів; так само і на чолі охорони Президента Януковича стоїть російський громадянин. Одна з причин того, що Москва лобіювала призначення Єжеля Міністром оборони, полягає в тому, що чоловіком його дочки є адмірал російського Тихоокеанського флоту.

Росія та Україна планують створити спільне підприємство між російською «Объединенной авиастроительной корпорацией» (ОАК) та українським АНТК імені Антонова (Вечерние вести, 15 жовтня; Комментарии, 22 жовтня). Створення спільного підприємства у галузі суднобудування, за словами Азарова, поки що забуксувало. «Владімір Путін дав команду розібратися в цьому питанні», – розповів Азаров. Україна сподівається отримати прибутки від розширення ЧФ завдяки отриманню замовлень на будівництво суден і контрактів на технічне обслуговування.

Західні експерти не піддали критиці квітневу угоду про ЧФ та не звернули увагу на тісний зв’язок між постійним характером бази ЧФ у Севастополі та довготривалим перебуванням Януковича при владі, заради чого демократію в Україні буде принесено в жертву.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Лассина Траоре: Мы не заслуживали победы, но заслуживали больше

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!