ПАРЄ закликала парламенти Європи визнати депортацію українських дітей воєнним злочином
Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій закликала європейський політикум докласти всіх зусиль для повернення депортованих у Росію українських дітей, а також допомагати всім дітям, які є жертвами цієї війни.
За відповідну резолюцію «Становище дітей в Україні» проголосували на ранковому пленарному засіданні ПАРЄ у Страсбурзі 85 парламентаріїв, передає власний кореспондент Укрінформу.
У термінових дебатах перед ухваленням документа взяла участь перша леді України Олена Зеленська.
«Понад 19 тисяч дітей в російському полоні. Повернути вдалося лише понад три сотні. Такими темпами нам знадобиться більш ніж 50 років, щоб звільнити їх. У нас немає стільки часу. Навіть рік для дитини це вже багато», — наголосила Зеленська. За її словами, історії визволення підтверджують, що врятувати вдається декого із тих, хто старше, «молодших безпорадних знайти та повернути значно важче».
У своєму онлайн-включенні вона розповіла кілька історій визволених дітей, до яких застосовували тортури в Російській Федерації. Зеленська закликала міжнародну спільноту та парламенти країн Європи докласти всіх зусиль, щоб звільнити полонених дітей та допомагати їм у психологічній реабілітації.
«Йдеться не лише про порятунок дітей під час війни, а й про створення нормального майбутнього для всіх українських дітей», — заявила доповідач Олена Хоменко, віцепрезидент ПАРЄ та голова спеціального профільного комітету асамблеї.
Вона наголосила, що в документі йдеться не лише про дітей, депортованих до Росії та Білорусі, а й про мільйони українських дітей, які є жертвами війни, щодня відчуваючи її наслідки як фізичні, так і психологічні.
«Українські діти, які є особливо вразливими жертвами, ніколи не повинні використовуватися як засіб тиску або як військові трофеї. Всі українські діти мають право користуватися правами і свободами, закріпленими у відповідних міжнародних документах», — зазначається в документі.
ПАРЄ у резолюції закликала «держави-члени, а також держави-спостерігачі та держави, парламенти яких мають статус спостерігача або партнера по демократії при Асамблеї, а також все міжнародне співтовариство, ухвалити на рівні національних парламентів заяви або резолюції, що засуджують воєнні злочини проти дітей, та визнати депортації, насильницькі переміщення та невиправдані затримки з репатріацією українських дітей, що відбулися під час війни, злочинами».
ПАРЄ також пропонує створити посаду спеціального доповідача з питань становища та повернення українських дітей, депортованих і примусово переміщених Російською Федерацією, Білоруссю, при Раді міністрів та закликає Асамблею задіяти весь досвід парламентської дипломатії для допомоги українським дітям у співпраці з українською владою.
На сьогодні в Україні діє платформа «Діти війни», створена урядом України, на якій зібрано інформацію про понад 19 546 дітей, які були депортовані або примусово переміщені з різних місць, і лише 388 з них вдалось повернулися додому.
Як передавав Укрінформ, у листопаді Бюро Парламентської асамблеї Ради Європи схвалило персональний склад спеціального комітету зі становища дітей України, який очолила українська делегатка Олена Хоменко.
У грудні 2023 року в Парижі відбулися слухання ПАРЄ щодо ситуації з українськими дітьми, які наразі перебувають у країнах-членах Ради Європи, а також з питання депортації та примусового переміщення українських дітей Росією.
ПАРЄ у квітні 2023 року визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію РФ та закликала МКС розглянути можливість кримінального переслідування за цей злочин.