ПолiтДумка

Політологи прогнозують проблеми зі створенням нової коаліції і не виключають дострокові парламентські вибори

14 октября
15:12 2012

…бліцкригу з відправлення Тимошенко у  відставку  в «регіоналів» не вийшло. Нова коаліція можлива лише за умов, що «регіоналам» таки вдасться дотиснути НУНСівців, бо відправляти Тимошенко у відставку і залишати її виконувачкою обов’язків, «регіонали» не погодяться, оскільки  тоді вони програють інформаційно і матимуть ще більше проблем.

Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко  вимагає, щоб Верховна Рада України  розглянула питання про відставку уряду  на пленарному засіданні 2 березня. Про це  Тимошенко заявила у понеділок, відкриваючи засідання уряду.

Прем’єр-міністр наголосила,  що розцінює останні заяви і дії Президента України Віктора Януковича як антиукраїнські і антидемократичні, а голосування за відставку уряду виявить,  які політичні сили в парламенті його підтримують.

«Якщо ця постанова  набирає більшість голосів, буде зрозуміло, хто за цю постанову голосує, і тоді буде зрозуміло, хто підтримує антиукраїнську більшість в парламенті. Я думаю, що це є правильний розвиток подій, тому що країні потрібна ясність», — сказала вона.

Тимошенко відзначила,  що у Верховній Раді є зафіксована юридично демократична коаліція і що  її розпуск можливий лише за умов виходу з цієї коаліції  будь-якої фракції, наголосивши при цьому, що БЮТ залишається у демократичній коаліції і «ніхто, ніякий чиновник не може розпустити демократичну коаліцію самотужки, посилаючись на новоприйняті регламенти».

Голова фракції «Наша Україна-Народна Самооборона» Микола Мартиненко заявив, що НУНС готова зберегти стару коаліцію за умови  зміни прем’єр-міністра. «Очевидно, що в нинішніх політичних і соціально-економічних реаліях ні про яке прем’єрство Юлії Володимирівни Тимошенко вже йтися не може. Тому депутати «НУ-НС» запропонували модель збереження чинної коаліції», — заявив він.

Водночас представник БЮТ Сергій Соболєв  заявив, що частина фракції НУНС «торгується» з Партією регіонів за посаду прем’єра.»На жаль, сьогодні ми бачимо одне — це танцюльки навколо Віктора Януковича з тезою, хто буде прем’єр-міністром, хто ввійде в коаліцію з Партією регіонів», — сказав Соболєв  на прес-конференції  минулого тижня. На думку Соболєва, частина фракції НУНС пропонує, щоб прем’єр-міністром став Віктор Ющенко або Арсеній Яценюк.

«Не встиг Віктор Ющенко попрощатися з владою, як почав торгуватися. Так само Арсеній Яценюк  — не встиг програти вибори, як почав пропонувати себе. Так і Юрій Костенко — не встиг набрати 0,2% на виборах, а вже почав «продавати українське» у вигляді себе», — додав він, наголосивши, що БЮТ  не братиме участі у таких торгах.

В той же час  член фракції НУНС Борис Тарасюк  стверджує, що у НУНС немає більшості, яка б підтримала створення коаліції з Партією регіонів. За його словами створення нової коаліції залежатиме «від ступеню політичної продажності з одного боку, а з іншого – кількості коштів, які готові платити».

«Партія «Наша Україна», УНП, група «За Україну» вже відверто ведуть торгівлю з Партією регіонів відносно входження до коаліції з Партією регіонів», — сказав Тарасюк, наголосивши,  що ці політичні сили прикриваються гаслом про необхідність відстоювання українських ідеалів, а насправді  ведуть боротьбу за посади та інші матеріальні блага.

Тарасюк також відзначив, що Ющенко і Яценюк,  яких рекомендує частина НУНСівців у прем’єри «були технічними кандидатами Януковича».

Блок Юлії Тимошенко  між тим висловив сумнів, що НУНС  назбирає необхідну кількість голосів  як за утворення нової коаліції, так і голоси за прем’єра від їхньої фракції. Водночас у БЮТ готовий підтримати  кандидатуру прем’єра від НУ-НС, якщо цей кандидат консолідує навколо себе більшість депутатів своєї фракції.

Про це  у понеділок заявив лідер БЮТ Іван Кириленко.

Тим часом голова ВР Володимир Литвин зобов’язав  чинну коаліцію до 2 березня підтвердити свій факт існування підписами депутатів. Більшість депутатів відмовилися це робити. А у разі  оголошення головою ВР про розпад коаліції, депутати планують оскаржити дії Литвина.

«Якщо завтра буде прийнято рішення головою Верховної Ради про відповідне оголошення – припинення діяльності коаліції, я особисто буду вважати, що такий процесуальний крок головуючого може підпадати під судовий розгляд», — сказав представник  НУНС Роман Зварич.

Зайнятися проблемою коаліції і формуванням нового уряду цього тижня пообіцяв у Європі  і новий Президент Віктор Янукович.

Чи впорається політикум  за тиждень з коаліційним процесом? Чи ризикне  голова ВР оголосити про розпуск чинної коаліції і чи буде створена нова коаліція і на яких умовах?

Прогнози політологів


Бала Віталій:

Говорити зараз про те, коли завершиться коаліціада важко, бо немає  підстав говорити про можливість утворення нової коаліції.  Навіть якщо у Раді відправлять у  відставку уряд Тимошенко,  процес зі створенням нової коаліції затягнеться. Одне можу сказати чітко, бліцкригу з відправлення Тимошенко у  відставку  в «регіоналів» не вийшло. Зараз важко прогнозувати якийсь перебіг подій. Нова коаліція можлива лише за умов, що «регіоналам» таки вдасться дотиснути НУНСівців, бо відправляти Тимошенко у відставку і залишати її виконувачкою обов’язків, «регіонали» не погодяться, оскільки  тоді вони програють інформаційно і матимуть ще більше проблем.  Гадаю, що  післязавтра  дещо проясниться. НУНС лякають  зараз політичною пенсією. «Регіонали» не мають  програми, довкола якої можна створювати коаліцію, тому зараз  йде звичайне переманювання  депутатів поштучно під певні умови. Я особисто виступаю за розпуск парламенту, це буде чесно стосовно до українських громадян. Тоді б була зрозуміла природна конфігурація більшості у парламенті. Якщо навіть зараз буде створена нова коаліція, то вона буде ще гіршою, ніж попередня.

Фесенко Володимир:

Стосовно коаліційного процесу у Раді, то дійсно протягом двох днів має визначитися як доля нинішньої коаліції  так і перспективи утворення нової. Хоча ці два процеси прямо не пов’язані з собою. Можливе  припинення чинності нинішньої коаліції не означатиме, що відразу буде утворено нову коаліцію. Саме ця обставина і є  каменем спотикання, певною проблемою як психологічною, так і політичною для Володимира Литвина. Він про це сам певною  мірою натякає у своїх інтерв’ю. З одного боку він заявляє, що змушений буде оголосити про припинення існування нинішньої коаліції, якщо  не буде зібрано підписи на  підтвердження її існування. Але саме ця обставина заперечується і багатьма політиками і юристами як доцільна. Норма про необхідність підписів є в нинішньому Регламенті ВР, а коаліція  була створена раніше, отже закон не має зворотної сили. Таким чином спроба припинити  існування нинішньої коаліції потягне за собою важкі не лише політичні, а й юридичні дискусії. Ця дія може оскаржуватися, може бути звернення навіть до Конституційного Суду.  Литвин очевидно це враховує. Для нього є певні особисті ризики. Для Литвина головна проблема полягає у тому, що у разі його особистої  заяви припинення  чинності нинішньої коаліції , виникне ситуація, пов’язана з ризиком проведення дострокових виборів. Якщо після  цієї заяви Литвина не буде протягом місяця утворена нова коаліція, дострокових виборів не уникнути. А такий  варіант є дуже небажаним для Литвина і для багатьох членів НУНС.  Така  ситуація безумовно дуже вигідна Партії регіонів, яка  шантажуватиме і Литвина і НУНС погодитися на створення нової парламентської коаліції виключно  на умовах «регіоналів». Зараз шантажують НУНСівці, вимагаючи для себе посаду прем’єра  та інші бізнесові та політичні преференції.  Тоді умови будуть  ставити  «регіонали».  Тому зараз навряд чи можна точно спрогнозувати дії Литвина,  оскільки у нього вибір дуже непростий, як у прислів’ї- і хочеться і колеться.  І все ж таки вірогідно, що заява про припинення коаліції буде  оголошена, але  конституційний процес створення нової коаліції буде  дуже тривалим. Якшо  ж протягом місяця її не буде створено, то тоді треба йти на вибори. Можливо саме таким сценарієм зараз користуються  «регіонали» для шантажу НУНСівців, аби змусити їх піти на їхні умови. А Литвин може тут бути виконавцем волі «регіоналів» і одночасно заручником. Чи піддадуться  шантажу члени НУНС?  У них мотивація зараз така: страх перед достроковими виборами, бо вони більше у парламент не потраплять, тому інстинкт виживання  буде домінуючим. Крім того, значній частині НУНС, особливо у депутатів –бізнесменів таких як Мартиненко, Жванія, Палиця , Тополова та інших ,  діють бізнесові інстинкти. Колись Віктор Чорномирдін добре сказав, що «жодної політики, лише бізнес». За цим принципом і діятимуть ці депутати-бізнесмени.

Єрмолаєв Андрій:

Цілком вірогідно, що нова коаліція буде створена цього тижня. Питання лише в тому, хто буде підписантом цієї коаліції. Наразі є лише проблеми з НУНС. Колективне рішення фракції про участь чи неучасть у новій коаліції  й вирішить конфігурацію нової коаліції. Можливі два варіанти  оформлення коаліції. Перший на базі ПР, Блоку Литвина, НУНС і комуністів. Це означає, що така коаліція буде спроможною, навіть за умов, що окремі члени фракцій не голосуватимуть  за новий уряд, за бюджетні питання чи антикризові ініціативи. Другий варіант складніший. З огляду на  новий Регламент ВР, коаліцію можуть утворювати фракції,   які не мають більшості, але коаліційна угода може бути підписана у разі наявності 226 депутатів, тобто на умовах індивідуального членства. Без сумніву другий варіант ризикований, оскільки він може  бути предметом конфліктів. Але  тоді б вирішилося питання запуску влади, зокрема уряду.  Питання відставки уряду пов’язане безпосередньо з формуванням нової коаліції, тому я певен, що між цими подіями не буде великого розриву у часі. Я не виключаю, що це станеться протягом найближчих 2-3 днів. Думаю, що НУНС все-таки погодиться піти у нову коаліцію з «регіоналами».

Поляков Володимир:

Я думаю, що у Раді  завтра швидше за все  оголосять про розпуск чинної коаліції, однак нову коаліцію не буде створено. Принаймні це  буде непросто через ситуацію у фракції НУНС. Їхні заяви про свого прем’єра – це просто гра м’язами. Не має там такої кандидатури, яку всі підтримають. Тому вірогідніше за все, чинну коаліцію розпустять і  на країну чекають дострокові парламентські вибори.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Черноморец подтвердил будущий переход Брагару в Динамо

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!