ПолiтДумка

Польсько-український університет в Любліні

14 октября
13:31 2012

Славомир Скомра. Gazeta Wyborcza

Угода, в результаті якої мав би утворитися польсько-український університет, могла бути підписана ще нині. – Сподіваюся, що перед Різдвом ми всі отримаємо чудовий подарунок, – сказав голова комітету Верховної Ради України у справах науки та освіти Володимир Полохало.


Вчора відбулася зустріч міністра науки і вищої освіти Барбари Кудрицької з її українським колегою Іваном Вакарчуком. Польща чекала на цю зустріч давно, адже на ній мало бути досягнено важливих домовленостей у справі польсько-українського університету. Нагадаємо, що люблінські наукові кола вже 10 років намагаються створити цей університет.

– На зустрічі ми погодили головні питання концепції закладу і переконали українську сторону в наших найважливіших позиціях, – каже Бартош Лоба, прес-секретар відомства. Однією з них є створення спільної ради управління, а не двох окремих. Українська сторона також погодилась, що це буде заклад для навчання студентів не лише з наших двох країн, але також і з інших. – Він повинен мати регіональний характер – додає Лоба. – Домовлено також, що відповідну угоду про створення закладу має бути підписано якнайскорше, – повідомляє речник і пояснює, що ще не вирішено, чи це відбудеться на рівні міністерському, чи прем’єрському.

Ані в домовленостях, ані в угоді не буде визначено місця розташування закладу. Це питання має врегулювати вже статут. Однак, як каже Лоба, з польського боку це точно буде Люблін, і українська сторона погоджується з нашою пропозицією. А статут уже визначить розташування в Україні. – Вважаємо, що, з огляду на характер закладу, це би мали бути прикордонні міста – пояснює Лоба.

Також невідомо, як заклад буде називатися – чи то Польсько-український університет, чи наприклад, Східний.

Голова комітету з питань науки і освіти Володимир Полохало після зустрічі сказав прямо: – Угоду ми могли підписати ще сьогодні, але мусимо зачекати на рішення парламентів та погодження з іншими міністерствами – такими, як МЗС.

Додав також, що це буде самостійний навчальний заклад, фінансований порівну обома державами. – 2009-го року український парламент призначив 1 млн. доларів на функціонування Університету, проте угоду не було підписано. Наступного року це вже буде менша сума, але далі суми зростатимуть. Університет також намагатиметься отримати європейське фінансування, хоча б від програми Східного партнерства – каже Полохало. – Сьогодні відбувся переломний момент, котрого ми чекали майже 10 років. Це буде справді європейський університет. Не лише з огляду на студентів, але й через рівень навчання. 10 відсотків усіх студентів будуть громадяни інших держав, – Полохало не приховує емоцій. – Думаю, що до Різдва всі ми отримаємо чудовий подарунок.

Адам Васілєвскі вже мав телефонну розмову з Полохалом і підтвердив, що Люблін забезпечить університетові осідок. Міське керівництво вже запросило голову Комітету на зустріч.

„Gazeta» довідалася, що міська адміністрація пришвидшила пошук будинку для закладу. Дуже ймовірно, що ним стане шкільний гуртожиток на вул. Ветеранів. 2006-го року міська рада вирішила передати цей будинок під міжнародний університет, однак тоді це рішення оскаржили батьки дітей, що там мешкали, а Університет Марії Кюрі-Склодовської (UMCS), що мав би розпоряджатися будинком, відмовився його приймати.

– Я натрапив на це рішення, і з’ясувалося, що воно не було виконане. Розташування університету в тому приміщенні – це один із можливих варіантів. Щойно отримаємо офіційну інформацію з міністерства науки, почнемо над цим працювати – каже Кшиштоф Лонтка, директор департаменту розвитку міської управи. Він зазначає, що справа ще не вирішена, позаяк вимагає погодження зокрема з Влодзімєжом Висоцьким, заступником мера Любліна у справах освіти.

Голова комітету Полохало :

– Хочу щиро подякувати за допомогу мерові Любліна, депутатам Янушеві Палікотові і Лені Колярській-Бобінській, а також Адамові Міхнікові, з яким ми розмовляли у цій справі в вересні. Щиро дякую також Яцеку Куроневі, з котрим ми не раз мали розмову про спільний навчальний заклад ім. Ґедройця.

Фактично 10 років сподівань.

2000-го року Люблінський католицький університет (KUL), Інститут Центрально-Східної Європи, Університет Марії Кюрі-Склодовської, а також два київські і один львівський університет заснували Європейський колегіум польських та українських університетів. Це мала бути основа для створення міжнародного університету в Любліні. Але протягом кількох років ця установа залишалася „сирою». Теоретично, вона дає освіту докторантам з кількох європейських держав, але, в дійсності, навчаються вони в люблінських університетах, бо Колегіум не може отримати правового статусу. В кінці вересня з Колегіуму вийшли Інститут Центрально-Східної Європи і Люблінський католицький університет. Це поставило під загрозу ідею університету. „Gazeta» з’ясувала, що Люблінський католицький університет має намір створити в своєму підпорядкуванні Східний Колегіум. Керівництво Католицького університету навіть розіслало листи до українських університетів з питанням, чи не хочуть вони долучитися до Колегіуму.

Джерело: Gazeta Wyborcza (Ґазета Виборча), Люблін


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

7 маловідомих функцій Telegram, які полегшать ваше користування месенджером

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!