Проти РФ мають бути жорсткі санкції, однак треба мати і формат подальшого діалогу — ОП
Захід має відреагувати жорсткою санкційною політикою проти Росії і разом з Україною визначити результативний формат подальшого діалогу щодо безпекової ситуації та гуманітарних питань.
Притягнення РФ до відповідальності має бути частиною переговорного процесу, заявив радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк у коментарі, наданому Укрінформу.
“Станом на день 22 лютого бачимо певну локалізацію ескалаційних ризиків на тій же частині території України, яка не контролювалася державою і де тривали бойові дії. Це ще раз доводить правильність аргументів Президента Зеленського у спілкуванні з партнерами, коли українська сторона наголошувала, що закінчити війну на Донбасі означає ліквідувати основне джерело ескалаційних ризиків для сходу Європи”, — сказав він.
Подоляк підкреслив, що Росія зруйнувала Мінський формат і відповідний комплекс домовленостей. На його думку, це стало можливо через недостатній тиск партнерів саме на російську сторону для того, щоб РФ виконувала свою частину зобовʼязань.
Тому, за словами радника очільника ОП, тепер питання в тому, щоб побачити достатньо потужну солідарну реакцію партнерів.
“На демонстративні ескалаційні кроки Росії має бути принципова політична й економічна реакція Заходу. Фактично, російська сторона випробовує здатність Заходу вже зараз довести, що слово Заходу має силу. Бачимо і продовження провокаційних обстрілів на Донбасі, руйнування соціальної та енергетичної інфраструктури. За це – повна відповідальність Росії, яка вже не тільки де-факто, але і де-юре визнала факт агресії проти України”, — зауважив Подоляк.
Водночас він додав, що аби ця відповідальність була – Захід має діяти принципово.
Радник керівника Офісу глави держави відзначив, що мають бути жорсткі і негайні санкції проти російських системоутворюючих банків, галузеві санкції, обмеження руху капіталу, “щоб подальша війна стала такою дорогою для агресора, що фактично неможливою”.
“Але що далі? При цьому треба зберігати напрямки для діалогу. Це питання не тільки України, але і партнерів – визначити такий формат подальшого діалогу щодо безпекової ситуації і гуманітарних питань, який може бути результативним. Притягнення сторони-ініціатора ескалації з визнанням квазіреспублік до фактичної юридичної відповідальності має бути частиною обов’язково переговорного процесу з гарантування безпеки”, — наголосив Подоляк.
Як повідомлялося, 21 лютого президент Росії підписав укази про визнання двох самопроголошених утворень на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей України. Укладені угоди між цими квазіреспубліками і Росією передбачають надання їм військової допомоги.
Міжнародні партнери України засудили таке рішення. Зокрема, Президент США Джо Байден підписав указ про блокування майна певних осіб і заборону певних угод. Крім того, Німеччина вирішила зупинити процес сертифікації «Північного потоку-2». Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон оголосив санкції проти п’яти банків Росії — «Россия», «ИС Банк», «Генбанк», «ПАО Промсвязьбанк»» та «Черноморский банк развития и реконструкции», а також проти бізнесменів Геннадія Тимченка й Ігоря та Бориса Ротенбергів.