Рада Європи сприятиме покаранню винних у депортації українських дітей в РФ
Глави держав та урядів 46 країн-членів Ради Європи ухвалили “Декларацію про становище дітей в Україні», у якій, зокрема, зобов’язалися працювати над негайним поверненням вивезених до Росії дітей та покаранням винних у злочинах проти неповнолітніх.
Як передає Укрінформ, відповідна декларація міститься у додатку до підсумкового документу саміту Ради Європи у Рейк’явіку.
У декларації висловлюється солідарність з українським народом, «який захищає не лише свою суверенну державу, а й принципи та цінності Ради Європи», та міститься заклик до РФ «припинити агресію проти України та поважати свої зобов’язання за міжнародним правом, включаючи міжнародне гуманітарне право».
Було засуджено широкомасштабні зловживання та порушень прав людини і основоположних свобод дітей України з боку Російської Федерації, а також атаки РФ на цивільні об’єкти. Крім того, було висловлено серйозне занепокоєння у зв’язку із вбивствами, пораненнями та сексуальним насильством щодо дітей, а також щодо незаконного переміщення та депортації українських дітей до Росії чи Білорусі або на тимчасово окуповані Росією території, як і їх примусове утримання під вартою або усиновлення російськими громадянами.
Підкреслюючи, що всі злочини, скоєні проти дітей, повинні бути розслідувані незалежно, а їхні виконавці покарані, Рада Європи вказала на важливість нещодавнього рішення Міжнародного кримінального суду про видачу ордерів на арешт президента РФ Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової «у зв’язку з ймовірними воєнними злочинами незаконної депортації та переміщення дітей з тимчасово контрольованих або окупованих територій України до РФ».
Глави держав та урядів наголосили на «необхідності активізації зусиль на всіх рівнях управління з метою гарантування ефективного захисту прав дітей України в нинішніх умовах» та заявили про низку своїх зобов’язань з цього приводу. Крім того, було висловлено готовність допомогти українській владі здійснити комплексну реформу системи захисту дітей та догляду за ними.
«Ми повністю віддані боротьбі з безкарністю осіб, винних у злочинах, скоєних проти дітей, включаючи депортацію дітей, шляхом продовження надання підтримки міжнародним та національним юрисдикціям, які розслідують ці злочини», — йдеться у декларації.
Також глави держави та урядів 46 країн зобов’язалися «співпрацювати з міжнародною спільнотою та підтримувати українську владу з метою забезпечення негайного повернення в Україну дітей, які були незаконно переміщені та депортовані з України до Російської Федерації, Білорусі або на території, тимчасово контрольовані або окуповані Російською Федерацією».
«Ми сповнені рішучості забезпечити співпрацю та координацію з іншими міжнародними та європейськими організаціями, включаючи організації громадянського суспільства, з метою забезпечення та захисту прав, безпеки та добробуту дітей України», — зазначається у документі.
Як повідомляв Укрінформ, глави держав та урядів 46 країн-учасниць Ради Європи запевнили у продовженні підтримки України «стільки, скільки буде потрібно», а також підтримали принципи української Формули миру і заявили про необхідність покарання керівництв РФ за злочин агресії.