ПолiтДумка

Режим Януковича становить собою значно більшу загрозу демократії, ніж режим Кучми

14 октября
13:46 2012

Тарас Кузьо
…лише за рік після обрання Віктора Януковича президентом, Україна повернулася до статусу «жовтої» (частково вільної) країни, який вона мала за часів президентства Кучми. Янукович, «донецькі» та Партія регіонів становлять найбільшу загрозу правам людини та національним правам українців з часів Брєжнєва-Щербицького.

На початку 2011 року на своїй річній прес-конференції у Вашингтоні міжнародна організація «Freedom House» опублікувала звіт щодо ситуації з правами людини у країнах світу. На прес-конференції була присутня рада поважних експертів у складі Сюзан Глассер, головного редактора «Foreign Policy» – журналу аналітичного інституту «Carnegie Endowment», Майкла Познера, заступника державного секретаря США з питань демократії, прав людини і праці, Еліотта Абрамса, старшого наукового співробітника Ради зовнішніх відносин (яка видає впливовий журнал «Foreign Affairs») і Тома Маліновські, директора вашингтонського підрозділу організації «Human Rights Watch».

З позиції України цей звіт не став несподіванкою – Україна більше не є «зеленою» (тобто вільною) країною, і питання полягає лише в тому, коли вона стане «синьою» (невільною) країною?

Уже в 2011 році, лише за рік після обрання Віктора Януковича президентом, Україна повернулася до статусу «жовтої» (частково вільної) країни, який вона мала за часів президентства Кучми. Тому очевидно, що уже в 2013 році, після неодмінно сфальсифікованих парламентських виборів, чи у 2015 році, після нечесних президентських виборів, «Freedom House» знизить рейтинг України до «невільної» країни.

Такий рейтинг засвідчить, що режим Януковича становить собою значно більшу загрозу демократії, ніж режим Кучми. У цьому полягає основна відмінність Кучми та Януковича: перший міг вибудувати лише напівавторитарний режим (до прикладу, він ніколи повністю не контролював парламент), у той час як Янукович та інші носії неорадянської культури з Донбасу мають набагато більше шансів створити повністю авторитарний режим євразійського типу.

Янукович, «донецькі» та Партія регіонів становлять найбільшу загрозу правам людини та національним правам українців з часів Брєжнєва-Щербицького. Це, знову ж таки, не є несподіванкою, оскільки вони є спадкоємцями консервативно-русофільского крила української радянської Комуністичної партії.

Сповзання України до авторитаризму матиме вплив на перспективи досягнення безвізового режиму з ЄС, успішність переговорів щодо укладення угод про зону вільної торгівлі та про асоціацію, а також шанси отримати допомогу США через фонд «Millennium Challenge Account» і МВФ. Якщо у 2013 році, після нечесних парламентських виборів 2012 року, Україна впаде в рейтингу до «невільної» країни, із нею вочевидь будуть поводитись як із Білоруссю, проти чиїх посадовців ЄС і США застосовують санкції та відмовляють їм у наданні віз.

Крім того, це може призвести до того, що Євро-2012 стане для України повним фіаско, а ОБСЄ відмовиться підтримати кандидатуру України на головування в 2013 році.

Прес-конференція «Freedom House»

Арч Паддінгтон, директор «Freedom House» з досліджень, сказав, що після обрання Януковича в Україні почали набирати обороти негативні тенденції: зокрема, проведення нечесних виборів, політичне втручання в роботу судів, маргіналізація неурядових організацій, наступ на свободу преси.

Паддінгтон також вказав на роль регіональних сил, таких як Росія та Китай, які поширюють авторитаризм. Росія агресивно експортує «путінізм» до своїх сусідів, додав Паддінгтон.

Звіт «Freedom House» вказує на погіршення ситуації з правами і свободами у країнах колишнього Радянського Союзу

«Невтішний занепад»

Згідно зі звітом, двома найбільш негативними тенденціями на теренах колишнього СРСР стали сумнівні президентські вибори в Білорусі в грудні минулого року, які передували насильницькому придушенню акцій протесту, та загальний занепад рівня дотримання прав і свобод в Україні.

«Україна була єдиною небалтійською країною колишнього Радянського Союзу, яка мала рейтинг «вільної» — єдиною в регіоні», — сказав він. – «Проте після минулорічних подій ми знижуємо рейтинг України до «частково вільної». І ми можемо сказати, що розвиток цієї країни є однією з найбільш важливих та невтішних тенденцій 2010 року».

Крістофер Вокер, директор «Freedom House» зі студій, зауважив, що негативні тенденції в Україні включають наступ на свободу преси, залякування активістів громадянського суспільства та посилення впливу виконавчої влади на судову.

«Досить іронічно, що перемога Віктора Януковича на президентських виборах минулого року стала, в багатьох відношеннях, несподіваним демократичним спадком Помаранчевої революції», — сказав Вокер. – «Саме ті сфери, в яких ми спостерігали суттєве покращення з кінця 2004 до 2010 років, минулого року зазнали найбільшого удару. Це, насамперед, виборчий процес, відкритість мас-медіа та розвиненість громадянського суспільства».

Після того, як Україна скотилася до «частково вільної» країни, на теренах колишнього Радянського Союзу наразі немає жодної «вільної» країни – за винятком трьох балтійських держав.

Росія та Білорусь разом із Іраном, Китаєм та Венесуелою увійшли до категорії найбільш потужних авторитарних режимів. Згідно з «Freedom House», у 2010 році ці країни діяли «особливо нахабно».


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Удар по денежным мешкам. Уже в понедельник в АПЛ будут голосовать за введение потолка зарплат

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!