Шуляк: Участь військових у виборах дуже важлива
Проведення виборів під час дії воєнного стану порушило би права тисяч військовослужбовців, які перебувають на фронті, та мільйонів українців, які виїхали за кордон або стали ВПО.
На цьому наголосила голова комітету Верховної Ради з організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк у коментарі Українському радіо, передає Укрінформ.
«Я особисто дуже проти виборів під час дії воєнного стану, бо в нас зараз тисячі людей воюють на фронті, і вони всі мають право і голосувати, і обирати, і бути обраними. Я не уявляю, яким чином ми можемо зараз сказати, що тепер проводимо вибори. Військові там, а у тилу люди ухвалюють рішення — це не той демократичний процес, який ми собі уявляли. Тому я погоджуюся з (Головою Верховної Ради) Русланом Стефанчуком — участь військових у виборчому процесі надзвичайно важлива», — заявила Шуляк.
Крім того, вона нагадала, що 8,2 млн українців зараз перебувають за кордоном. «Це 20% населення нашої країни… Звісно, частина з них повернеться одразу після перемоги, а частина, можливо, ще залишиться — у когось діти школу закінчують, в когось інші причини, й вони можуть не повернутися швидко в Україну», — сказала політик, наголосивши на необхідності забезпечити реалізацію виборчого права таких громадян.
Вона зауважила, що Польща прийняла більше 1,5 млн українців, Німеччина — близько 1 млн, і забезпечити голосування для такої великої кількості людей на території консульств практично неможливо. «Можуть розглядатися й інші варіанти, те ж поштове, але організація поштового голосування, особливо в європейських країнах, — це також довготривалий і затратний процес», — зауважила Шуляк.
Водночас, зазначила вона, в Україні понад 6 млн внутрішньо переміщених осіб.
«Яким чином вони будуть голосувати? Більше того, 24 лютого 2022 року реєстр виборців умовно закрився і станом на зараз він не є актуалізованим. Його потрібно актуалізувати, розуміти, де перебувають виборці. Таких проблем, а також технічних питань досить багато: програмне забезпечення ЦВК, безпека, як забезпечити безпековий фактор на тих територіях, де зараз ведуться бойові дії», — зазначила Шуляк.
За її словами, проблемою є й пошкодження української інфраструктури: внаслідок російської агресії знищена величезна кількість садочків і шкіл, які використовувалися як виборчі дільниці.
Шуляк зазначила, що такі країни, як Боснія і Герцеговина, Хорватія, та їхні ЦВК надають допомогу, консультують український Центрвиборчком. Проте з такими викликами не стикалася жодна країна ЄС.
«Тому готуватися (до проведення виборів — ред.) технічно потрібно, але говорити, що вибори потрібно проводити, коли ще ведуться бойові дії, дуже зарано. Звичайно, ми всі хочемо, щоб перші післявоєнні вибори відбувалися в демократичний спосіб: прозоро, зрозуміло. І ми всі чудово усвідомлюємо, що за нашими виборами будуть спостерігати наші міжнародні партнери. Коли ми зараз захищаємо демократію не просто для своєї держави, а для світу, ми не зможемо собі дозволити провести вибори в інший спосіб», — зазначила голова комітету ВР.
Як повідомллося, Президент Володимир Зеленський заявляв, що найбільшими труднощами для виборів під час війни є безпекові питання щодо присутності спостерігачів, голосування військових, жителів тимчасово окупованих територій та українців за кордоном, а також фінансування кампанії.