У боржників відбиратимуть квартири: Нацбанк попередив про закінчення мораторію в сфері валютної іпотеки
Нацбанк України попередив боржників, що мають валютні борги перед банками по іпотеці. 21 квітня 2021 року минає термін продовженого мораторію на стягнення квартири в рахунок не виплаченого боргу по валютній іпотеці, пише interfax.
Це означає, що з квітня наступного року банки отримують право стягувати з боржників за валютними іпотечними кредитами предмет застави, тобто квартиру, яка була придбана за кредитні кошти. Мораторій, вважають експерти кредитного ринку, і так затягнувся — на більш ніж шість років. Тому позичальникам, в яких є іпотечні борги, вже зараз радять почати домовлятися з банками, щоб не залишитися без даху над головою. До того ж, даху, за який багатьма було виплачено вже чимало коштів. Інакше банкіри можуть відібрати житло в рахунок невиплаченого кредиту, і тоді не буде ні грошей, ні квартири.
При цьому експерти відзначають, що банкіри і самі не хочуть займатися вилученням заставного житла: справа ця клопітка, часто-густо невдячна. Адже навіть за відібрану квартиру банку навряд чи вдасться виручити ту ціну, за яку вона була куплена в доларах, і, відповідно, повернути собі гроші, які він давав позичальнику в борг.
Тому банки вважають за краще домовлятися з позичальниками щодо реструктуризації боргу. Але щоби в квітні не виникло конфлікту і несподіванок, Нацбанк радить позичальникам йти до банків "на уклін" вже зараз. Тоді можна буде реструктуризувати борг і домовитися з банкірами про виплату його щомісяця рівними частинами.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський пригадав ті часи, коли брав у кредит квартиру на Оболоні під "страшні" відсотки. Гарант каже, що тоді в них йшла на оплату кредиту майже вся їхня зарплата.