Україна в ОБСЄ: Ескалація на Донбасі почалася після погроз представника РФ
Українська місія в ОБСЄ звернула увагу країн-учасниць на те, що ескалації насильства на Донбасі передувала відповідна заява-погроза з боку представника Росії в ОБСЄ.
Як передає кореспондент Укрінформу, про це заявив під час засідання Постійної ради ОБСЄ Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євгеній Цимбалюк.
«На попередньому засіданні Постійної ради посол Росії завершив свою заяву погрозою, що «можлива ескалація насильства на лінії зіткнення на Донбасі може призвести до непередбачуваних наслідків». Вже наступного дня, 19 лютого, СММ зафіксувала 600 порушень режиму припинення вогню – більше, ніж це було зазвичай протягом усього тижня», — заявив Цимбалюк.
Представник України зазначив, що хоча у наступні дні кількість порушень перемир’я і зменшилася, «характер обстрілів з боку російських збройних формувань продовжував змінюватися від провокаційного до прицільного вогню, спричиняючи подальші жертви серед українських військових».
«Лише за один день 26 лютого, тобто минулої п’ятниці, було поранено 11 військовослужбовців. За три дні до цього у районі Золоте-4 внаслідок пострілу з гранатомета та дистанційного встановлення мін загинула цивільна особа. Інтенсивність обстрілів не зменшується: 28 лютого російські бойовики застосували 120-мм міномети та легке озброєння, вбивши ще одного українського воїна», — заявив Цимбалюк.
Він також вказав на те, що вчора, 3 березня, російські ЗМІ повідомили, що збройним формуванням РФ на Донбасі дозволено вести так званий «превентивний вогонь» – «тобто атакувати першими, навіть не шукаючи причину для цього».
«Ми рішуче засуджуємо дії Росії, спрямовані на серйозне погіршення безпекової ситуації на Донбасі, та закликаємо російську сторону до їх припинення. Ще не пізно повернутися до режиму припинення вогню, який довів свою ефективність з липня 2020 року», — заявив очільник української місії при ОБСЄ.
За його словами, досі все ще зберігається можливість для збереження режиму припинення вогню вздовж лінії зіткнення та подальшого переходу до виконання інших безпекових положень безпеки Мінських домовленостей.
Як повідомляв Укрінформ, спеціальний представник діючого голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронньої контактній групі посол Хайді Грау заявила, що прихильність режиму припинення вогню в зоні конфлікту на Донеччині в цілому зберігається, але для досягнення повної тиші потрібна велика політична воля сторін.