В Україні підвищать пенсійний вік: на пенсію усі йтимуть в 65 років
В Україні підвищуватимуть пенсійний вік. Іншого виходу немає: держава вже не в змозі утримувати таку кількість пенсіонерів, як є зараз. А про те, що буде, взагалі говорити не доводиться. Єдиний вихід із ситуації — підвищувати вік виходу на пенсію, вважають експерти.
Так, старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко стверджує, що підвищення пенсійного віку — єдиний розумний вихід. Вона впевнена, що вже з наступного року почне різко зростати кількість пенсіонерів в нашій країні. Ткаченко пояснює цей стрибок тим, що в наступному, 2021, році закінчується період поступового підвищення пенсійного віку для жінок. Тобто, з наступного року вже всі жінки, як і чоловіки, виходитимуь на пенсію у 60 років. При цьому далі ніякого підвищення пенсійного віку не передбачено.
Тобто, загін пенсіонерів почне накопичуватися, а при цьому чисельність працюючого населення, з різних причин, буде скорочуватися. Країна просто захлинеться в неплатежах.
"Пенсійний вік доведеться підвищувати. Це без варіантів. Це оптимальний варіант. 60 років це для Європи не пенсійний вік. Потрібно підвищувати хоча б до 63 або відразу до 65 років. Але поступово, на 2-3 місяці на рік. Це буде найбільш правильне рішення", — говорить Лідія Ткаченко.
При цьому колишній міністр соцполітики Андрій Рева з нею не згоден. Він вважає, що таке різке підвищення пенсійного віку знизить у багатьох українців мотивацію працювати легально, щоб заробити собі страховий стаж для пенсії. До 2028 року в Україні поступово підвищується вимога до страхового стажу. На той час для того, щоб вийти на пенсію, потрібно буде мати 35 років легальної роботи. Якщо такого стажу не вистачає, людина не може стати пенсіонером у 60.
У 2028 році, за підрахунками фахівців, лише 45% українців через це зможуть вчасно піти на пенсію. Якщо зараз їм підняти пенсійний вік, то люди втратять мотивацію для легального працевлаштування і знову багато хто піде в тінь.
Правда, що заважає при цьому підвищити вимогу до страхового стажу на п'ять років, Рева не пояснив. Та й покінчити з тіньовою зайнятістю теж можна, якщо буде на те політична воля влади.
Нагадаємо, при цьому у Верховній Раді зі дня на день повинні винести на обговорення законопроект з президентськими правками, який дозволить жінкам вийти на пенсію в 55 років.