В ультраправій Австрійській партії свободи не коментують позицію щодо України на урядових переговорах
В ультраправій Австрійській партії свободи (FPÖ), яка нині із позиції старшого партнера веде коаліційні переговори з консервативною Австрійською народною партією (ÖVP), поки не коментують своюпозицію щодо подальшої підтримки України Австрією.
У відповідь на запит власного кореспондента Укрінформу в парламентській фракції FPÖ закликали почекати на загальний пакет домовленостей у разі успішного завершення переговорів.
«Просимо із розумінням поставитися до того, що ми не надаємо змістовних коментарів щодо поточних коаліційних переговорів з Австрійською народною партією (ÖVP). У разі успішного завершення буде представлений загальний пакет домовленостей», — прокоментували у пресслужбі FPÖ питання про те, чи обговорюється війна РФ проти України на коаліційних переговорах і чи продовжить підтримку України можливий майбутній уряд між FPÖ та ÖVP.
Як повідомляв Укрінформ, 29 вересня 2024 року в Австрії пройшли вибори до Національної ради (нижня палата парламенту), на яких найбільше голосів (28,8%) здобула ультраправа Австрійська партія свободи (FPÖ), відома своєю проросійською позицією.
Оскільки інші партії не бажали співпрацювати з FPÖ на чолі з її лідером Гербертом Кіклем, три інші політичні сили, консервативна Австрійська народна партія (ÖVP), Соціал-демократична партія Австрії (SPÖ) та ліберальна NEOS, розпочали між собою коаліційні переговори щодо формування уряду. Втім, ці переговори не досягли успіху, однією з причин називалося те, що економічне крило в ÖVP торпедувало досягнення домовленості, виступаючи за коаліцію між ÖVP та FPÖ.
Після провалу переговорів лідер ÖVP, канцлер Австрії Карл Негаммер заявив, що залишає обидві посади. Відразу після цього новопризначений голова консерваторів Крістіан Штокер заявив про готовність до коаліційних переговорів з Партією свободи. Наразі FPÖ та ÖVP ведуть інтенсивні перемовини щодо створення коаліційного уряду, який, як очікується, очолить лідер Партії свободи Герберт Кікль.
FPÖ відома своєю проросійською позицією протягом щонайменше десяти останніх років. Попри розпочату Росією агресію у 2014 році, депутати FPÖ виступали за розбудову австрійсько-російської дружби, їздили в окупований Крим, а в 2016 році взагалі уклали угоду про співпрацю з кремлівською «Єдиною Росією».
Навіть повномасштабне вторгнення РФ в Україну не зупинило Партію свободи від просування прокремлівських наративів та спроб виправдати агресивні дії Москви. І хоча спочатку австрійські праворадикали офіційно засудили вторгнення РФ, у подальшому вони намагалися у своїх заявах не говорити про Росію як агресора, а натомість шукали виправдання цим діям Кремля.
Про позицію партії найяскравіше свідчить ситуація з виступом Президента Зеленського в Національній раді Австрії в березні 2023 року. Тоді ультраправі (як і частина соціал-демократів) висловилися проти промови українського лідера, оскільки виступ в австрійському парламенті «представника воюючої сторони» є нібито порушенням нейтрального статусу країни. Як цинічно заявив лідер FPÖ Кікль, загарбницька війна РФ проти України є нічим іншим, як ««війною США і НАТО проти Росії», а Євросоюз через свою допомогу Україні перетворився на «європейське відгалуження НАТО».
У своїх заявах представники FPÖ стверджували, що поведінка НАТО спровокувала Росію на напад на Україну, а Євросоюз, який надав військову підтримку жертві, є «розпалювачем війни». З огляду на це Австрійська партія свободи виступала проти надання Україні зброї, просувала «негайні мирні переговори», підтримуючи кремлівську тезу про те, що Україна має припинити свій шлях до НАТО і стати нейтральною, а також відмовитися від Криму. Одним з ключових аспектів політики FPÖ на російському напрямку були заклики до скасування санкцій Євросоюзу проти РФ.