В Європі зростає ціна на газ: до чого слід готуватися українцям
Ціна на газ для українців колишньою не залишиться. Тепер, із введенням газового ринку, вона буде змінюватися щомісяця. Причому вартість блакитного палива може коливатися як у більший, так і в менший бік. Але поки на другий варіант розраховувати не випадає: в Європі зростає ціна на газ, а отже, буде рости і в нас.
Так, на європейському ринку вона лише за тиждень виросла на 10 доларів. Тиждень тому там торгували газ по 171 долару за тисячу кубів. Тепер він уже вартує 181 долар. Це — максимальна ціна за останні 11 місяців. Зростає ціна на ринку газу і в США. Там за тиждень вартість цього енергоресурсу підскочила зі 100 до 117 доларів за тисячу кубометрів.
Якщо порівнювати з найменшою ціною, яка була зафіксована в травні цього року, то тоді вона становила лише 55 доларів за тисячу кубів.
Звичайно, з ростом вартості на європейському ринку буде рости ціна на газ і в Україні. Раніше вартість газу для населення стримувалася штучно. У постачальників були спеціальні зобов'язання, за якими вони мали відпускати газ населенню за нижчою ціною, ніж для промисловості. Однак тепер, із відкриттям ринку газу, всі обмеження зняті. Отже, споживчий ринок України неминуче реагуватиме на коливання європейського ринку.
Причому у нас вартість газу буде відчутно вища. В кінцевому підсумку ціну для українців рахуватимуть за такою формулою: ціна на газ в Європі (в гривнях) + ПДВ (20%) + вартість транспортування (у "Нафтогазу" вона становить 1,917%) + тариф газзбуту (приблизно 2,5%). Тобто, якщо грубо порахувати, то в нас ціна на газ буде приблизно на чверть дорожче, ніж у Європі.
При цьому жовтнева вартість газу для українців поки що залишається "божеською" — по 4,7 грн за кубометр (з ПДВ, але без врахування розподілу). Однак зі зростанням цін на європейських хабах, вона незмінно буде рости і в нас. Тому в грудні-лютому вона може становити до 7 гривень за кубометр, каже представник Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан.
Нагадаємо, Андрій Коболєв не так давно розповідав, що ціна на газ навіть у розпал сезону споживання буде нижче, ніж у минулому році, через те, що зараз в Україні є ринок газу і є конкуренція постачальників, кожен з яких намагатиметься запропонувати споживачеві найвигідніші умови.