Виживання України і майбутнє Європи пов’язані, маємо продовжувати підтримку — МЗС Норвегії
Європа має продовжувати допомагати Україні заради власної безпеки, яка також стоїть на кону.
Про це заявив від імені МЗС Норвегії державний секретар відомства Елвінд Вад Петерссон на Берлінському безпековому форумі, передає кореспондент Укрінформу.
«Виживання України як нації і майбутнє Європи тісно пов’язані, тому наша колективна підтримка України повинна продовжуватися», — підкреслив дипломат.
Він переконаний, що неспровокована війна росії проти України зробила необхідним фундаментальне переосмислення європейської безпеки. Так, безпрецедентні безпекові занепокоєння викликали безпрецедентні політичні наслідки, зокрема те, що держави, які раніше були проти постачання озброєнь Україні, почали це робити. Серед них Норвегія і Німеччина, які повністю змінили свою політику через кілька днів після вторгнення.
За словами Петерссона, спроби рф послабити ЄС шляхом свавільного скорочення постачання газу збіглися в часі з низкою техногенних НП і кібератак. Метою їх було провокування соціальної нестабільності всередині суспільств, створення почуття нестабільності та, відповідно, скорочення допомоги Україні, сказав Петерссон. В усьому цьому путін не досяг своєї мети, підкреслив норвезький дипломат. Президент рф, за його словами, недооцінив як рішучість українців дати відсіч, так і готовність трансатлантичних партнерів реагувати солідарно, сильно і рішуче.
«На кону стоїть дуже багато, на кону — наша безпека, тому ми повинні дати українцям шанс захистити себе», — заявив Петерссон, додавши, що після початку повномасштабної російської агресії союзники почали надавати Україні безпрецедентну підтримку.
Він запевнив німців, що Норвегія стане частиною «зміни часів», про яку оголосив канцлер ФРН. Це допоможе посилити колективну безпеку. російське вторгнення в Україну вимагає посилення політики стримування, сказав представник МЗС. Петерссон зауважив, що Норвегія, яка має найбільші в Європі запаси газу, «чудово розуміє безвідповідальні, ризиковані ігри, в які грає росія». Це потребує підвищеної активності НАТО, такої як навчання на півночі Європи на тлі непередбачуваності рф. Дипломат назвав позитивним те, що безпека цього регіону відображена в Стратегічному компасі НАТО.
Берлінський безпековий форум є щорічним майданчиком, на якому політики, військові, експерти обговорюють актуальні питання. На цьогорічному форумі виступають, зокрема, глави урядів ФРН і Норвегії, генсек НАТО Єнс Столтенберг. Передбачалась, але була скасована в останній момент, участь віцепрем’єра України Ірини Верещук.