Якщо країни НАТО вагаються із членством України, вони мають озброїти її «до зубів» — Столтенберг
Найкращою гарантією безпеки для України, яка не дозволить Росії повторити напад, є стаття 5 Вашингтонського договору, але якщо країни Альянсу вагаються щодо членства України в НАТО, вони мають озброїти її «до зубів», щоб вона могла захистити себе сама та стримати агресора.
Про це сьогодні у Давосі під час панельної дискусії в рамках ВЕФ щодо Формули миру для України заявив колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Я переконаний, що найкращі гарантії безпеки для України, — це стаття 5, що означає членство в НАТО. Безумовно, це справа членів НАТО вирішувати — як далеко стаття 5-та може застосовуватися. Ми мали Західну Німеччину, без поширення гарантій на Східну Німеччину. Ми мали щось схоже із гарантіями США для Японії, без включення Курильських островів, окупованих Росією. Тож якщо ми маємо політичну волю, ми можемо поширити статтю 5 так далеко, як ми хочемо, без територій (України), які тимчасово окуповані Росією», — сказав Столтенберг.
При цьому він зауважив, що певний час розглядав якийсь «проміжний» варіант для безпеки України, надання якогось статусу країни-кандидата на входження в Альянс. Але, за словами Столтенберга, наразі цей простір «посередині» між членством в НАТО і Росією є надто небезпечним для будь-якої країни, він є набагато більш небезпечним, ніж раніше.
«Я розумію, що навколо цього (членства України в НАТО) немає великого ентузіазму у столицях. Тоді існує вторинне рішення — озброїти українців «до зубів». Якщо ми щось і зробили невірно у 2014 році – це те, що ми не озброювали Україну з 2014 року по 2022 рік. Дозвольте мені нагадати, що у 2017-2018 роках точилася велика дискусія в НАТО і більшість кран-союзниць сказали «ні» поставкам летальної зброї для України, тому що це могло спровокувати Росію. І був президент Трамп, який ухвалив рішення доставити в Україну летальну зброю», — зазначив колишній генсек Альянсу.
Відповідаючи на запитання модератора про ймовірні дії нової адміністрації США, він зауважив, що треба дивитися, що ці офіційні особи говорять і роблять. За словами Столтенберга, є питання до деяких публічних оголошень, але саме президент Трамп заявив про намір досягати мир через силу.
«Він (Трамп) хоче угоду. Там де угода – мають бути важелі. Той важіль, який ми маємо, щоб вплинути на Росію, — це військова підтримка України. Єдиною та найбільш переконливою силою на цих переговорах є хоробрі українські солдати, а також зброя, яку ми їм надаємо. Тож якщо США продовжуватимуть надавати підтримку, якщо Європа виступить вперед і ми матимемо правові умови, щоб робити це тривалий час, тоді, я думаю, ми зможемо примусити Росію змінити свої розрахунки та прийняти мир, який буде справедливим та тривалим», — наголосив Столтенберг.
Він також прокоментував відмову України від ядерної зброї за Будапештським меморандумом 1994 року, підкресливши, що «саме ми маємо довести, що це рішення не було помилкою».
«Якщо Україна програє цю війну і ядерна Росія отримає контроль над (неядерною) Україною, тоді інші країни винесуть урок – потрібна ядерна зброя, щоб захистити себе, і відмова від неї є помилкою. Тож зараз це наше завдання – надати Україні достатньо зброї, щоб вона могла захистити себе від російської агресії», — підкреслив колишній керівник НАТО.
Як повідомляв Укрінформ, Трамп закликав Росію укласти угоду про мир в Україні, інакше «буде гірше».
Фото: World Economic Forum