Юрчишин виступає за створення міжнародної «антирашистської» коаліції
Україні слід просувати ідею визнання у світі рашизму людиноненависницькою ідеологією, як свого часу нацизму.
Таку думку висловлювали учасники круглого столу в Укрінформі.
«Ми маємо більш ніж достатньо доказів злочинного й антилюдського характеру цього (російського — ред.) режиму. Нам потрібно організувати круглі столи в Європі, США, Канаді та інших демократичних країнах, щоб науковці за участю українських експертів це обговорювали й презентували. Ми маємо виробити єдину позицію і домагатися від усього світу визнання цього людожерського режиму таким, який точно заслуговує засудження на віки вічні», — наголосив голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної політики Микита Потураєв.
Своєю чергою голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин пояснив важливість перенесення питання засудження рашизму на міжнародний майданчик.
«Якщо ми засудимо рашизм і «русский мир» як країна, яка страждає від агресивної політики вже століттями, у світоглядній картинці світу це виглядатиме швидше як реакція жертви. Тому нам критично важливо винести цю дискусію на міжнародний рівень. Цей термін (рашизм — ред.) завдяки Тімоті Снайдеру (американський історик — ред.) та іншим уже використовують не лише в публіцистиці, а і в науковому обігу. А ми на рівні Парламентської асамблеї ОБСЄ максимально доклалися, щоб цей термін офіційно з’явився в резолюціях щонайменше різних парламентських структур», — зазначив Юрчишин.
Він висловився за створення міжнародної «антирашистської» коаліції.
«В ідеологічному плані ми маємо наступати й формувати антирашистську коаліцію, і ми вже цим активно займаємося — як на міжнародному рівні, так і на рівні тих, хто в Росії не хоче жити під «русским миром» і рашизмом. І нам точно треба спільний майданчик і спільне розуміння стратегії дій в цьому напрямку», — наголосив депутат.
Завідувачка відділу Інституту історії Національної академії наук України, авторка численних досліджень російського тоталітаризму Лариса Якубова зауважила, що розвиток сучасного російського неототалітаризму став можливим тому, що цю ідеологію так і не було засуджено, на відміну від нацизму.
“Ми стикаємося з іншою (ніж нацизм — ред.) формою тоталітаризму, яка еволюціонувала на грунті ХХ сторіччя і на відміну від нацизму не засуджена на політичному та законодавчому рівні. Сталінізм, або комуно-більшовизм, або радянський тоталітаризм залишився за лаштунками цієї величної дії. Через те ми маємо повторний неототалітаризм, який у собі поєднує всі можливості й важелі впливу в поєднанні з новітніми модифікаціями, які були в попередніх двох версіях російського тоталітаризму — білогвардійського і червоного”, — зазначила Якубова.
За її словами, західній спільноті важко зрозуміти і визнати таким же нацизмом російський тоталітаризм.
“Щоб вплинути на наших західних партнерів, треба донести до них ту думку, що ми маємо справу з тим, з чим вони мали б боротися від початку”, — переконана Якубова.
Як повідомлялося, 2 равня 2023 року Верховна Рада України засудила рашизм як базову ідеологію державної політики РФ.