ПолiтДумка

ЗАРУБ╡ЖН╡ ЕКСПЕРТИ ТА ЗМ╡ ПРО УКРА╞НУ

08 июля
12:55 2001

Barbara Oertel, Die Tageszeitung
2/04/2001

Вони стоять вЁч-на-вЁч перед парламентом у центрЁ Ки╨ва. По один бЁк металево© огорожЁ — службовцЁ укра©нсько© Служби безпеки тЁ мЁлЁцЁя в шоломах, озбро╨на гумовими кийками, а з Ёншого — розлючений натовп. «Кучму геть, Кучму геть!» — луна╨ стаккато крЁзь мегафон над площею. «Кучму геть, Кучму геть!» — вола╨ натовп.

У людей спотворенЁ злЁстю обличчя. «Ми вимага╨мо, щоб у справЁ Гонгадзе було проведено незалежне розслЁдування й убивцЁ, якЁ зараз в Укра©нЁ при владЁ, були вЁдданЁ незалежному суду», — викрику╨ пристаркувата жЁнка. Але обурення народу виклика╨ не лише можлива вЁдповЁдальнЁсть Президента ЛеонЁда Кучми за пЁдозрЁлу смерть ГеоргЁя Гонгадзе, труп якого Ё досЁ однозначно не ЁдентифЁковано. ПЁсля обнародування та╨мно записаних розмов у кабЁнетЁ Президента стало в деякому родЁ офЁцЁальним те, про що багато хто здогадувався, а саме: невелика, корумпована владна елЁта нахабно збагачу╨ться за рахунок народних коштЁв, використовуючи та╨мнЁ махЁнацЁ©. «Кучма вкрав у народу мЁльйони доларЁв, але за це вЁн не потрапив до в’язницЁ», — говорить 18-рЁчний юнак Ёз лав демонстрантЁв. «Якщо ми вкрадемо пЁвхлЁбини, то ма╨мо вЁдсидЁти. Ми наче тЁ собаки, якЁ живуть на вулицЁ».

Проте сьогоднЁ приниженЁ повстають. Спочатку протестанти взяли в облогу центр Ки╨ва, спорудивши намети, доки мЁлЁцЁя раптово не знесла наметове мЁстечко. ПЁсля того демонстрацЁ©, походи протесту, страйки в Ёнститутах та унЁверситетах розпочинаються майже з калейдоскопЁчною швидкЁстю. ╡ це вЁдбува╨ться незважаючи на те, що демонстрацЁя 9 березня закЁнчилася для десяткЁв демонстрантЁв, пЁсля сутичок Ёз мЁлЁцЁ╨ю, на лЁкарняному лЁжку.

На чолЁ опозицЁйного руху стоять багато органЁзацЁй, таких як «Укра©на без Кучми» та «Форум нацЁонального порятунку». У ньому об’╨дналися близько 30 полЁтичних угруповань, вЁд лЁвих до правих включно. ╡ ╨динЁ вони в одному — Кучма ма╨ пЁти. Проте програма ©х нечЁтка, браку╨ ©м Ё лЁдера, який змЁг би запобЁгти розвалу досить строкатого об’╨днання.

Усе ж зда╨ться, що потроху тиск вулицЁ став для втомленого Президента занадто сильним, а тому вЁн минулого тижня звЁльнив мЁнЁстра внутрЁшнЁх справ ЮрЁя Кравченка. Ця груба людина (згЁдно з плЁвками, Кравченко також причетний до розмов) тривалий час була мЁшенню запекло© критики, його звинувачували у халатному розслЁдуваннЁ справи Гонгадзе. Того ж тижня було звЁльнено пЁсля шеститижневого попереднього ув’язнення колишню вЁце-прем’╨р-мЁнЁстра, стилЁзовану пЁд мученицю, яку пЁдозрюють у вЁдмиваннЁ грошей та ухиленнЁ вЁд сплати податкЁв. ПЁсля короткочасного повторного ув’язнення Верховний Суд Укра©ни ухвалив вчора ©© попередн╨ звЁльнення.

Чи переживе Кучма кризу, виклика╨ сумнЁв. Олександр Мороз, депутат та лЁдер соцЁалЁстЁв, да╨ йому вЁдстрочку до лЁта. Разом з Ёншими правими експертами Мороз майстру╨ далекосяжнЁ змЁни КонституцЁ©, якЁ обмежать повноваження Президента на користь парламенту та уряду. Ма╨ться на увазЁ утворення уряду бЁльшостЁ, вЁдповЁдального перед парламентом.

Цей проект навряд чи до смаку КучмЁ. Зрештою, у квЁтнЁ минулого року вЁн з допомогою народного референдуму надЁлив себе далекосяжними повноваженнями — результат, який Парламент Ё досЁ не благословив. «╡снуючий порядок да╨ ПрезидентовЁ можливЁсть узурпувати владу, що вЁн Ё зробив», — констату╨ Мороз.

Але те, що всесилля Кучми — мЁф, а демократЁ© не можна досягти одними лише змЁнами КонституцЁ©, Мороз усвЁдомлю╨. ╡ хоча сьогоднЁ в парламентЁ ╨ для цього передумови, але не такЁ, яких хотЁв би соцЁалЁст Мороз. ВЁце-спЁкер Ё водночас одна Ёз найбагатших людей кра©ни, олЁгарх ВЁктор Медведчук найскрупульознЁше нагляда╨ за перебЁгом подЁй. ╡сну╨ думка, що керЁвник СДПУ(о), однЁ╨© з трьох представлених у парламентЁ партЁй олЁгархЁв, яку газета «Дзеркало тижня» нещодавно назвала другим центром влади, ма╨ добрЁ стосунки з Кучмою. Перспектива проштовхнутися до уряду на тлЁ ослабленого Президента приваблю╨ Медведчука.

Це може статися 17 квЁтня. Саме тодЁ ВЁктор Ющенко звЁтуватиме про дЁяльнЁсть уряду. ╡ трапитися це може досить ймовЁрно. КомунЁсти, якЁ ╨ найчисленнЁшою фракцЁ╨ю (112 депутати), Ё олЁгархи, стурбованЁ боротьбою Ющенка проти корупцЁ©, можуть показати прем’╨ровЁ червону картку.

Для полЁтолога Володимира Полохала теперЁшня криза ╨ ЁлюстрацЁ╨ю неототалЁтарного курсу, яким Ёде Укра©на з часу сво╨© незалежностЁ. «Хоча у нас Ё ╨ парламент, Президент та КонституцЁйний суд, але насправдЁ вони ╨ лише декоративними органами. Так само й офЁцЁйна риторика стосовно ╨вропейського шляху розвитку, Ё демократичнЁ цЁнностЁ — лише вбрання, яке вдяга╨ Президент, ©дучи до НЁмеччини або ПольщЁ», — говорить Полохало. «Коли ж Президент поверта╨ться, то знову пану╨ реальна полЁтична практика. Тут не право зумовлю╨ полЁтику, а навпаки. Право — це Ёнструмент впливових фЁнансових груп. ПолЁтика й бЁзнес чудово почуваються в цьому симбЁозЁ».

Куди веде цей шлях, Полохало не зна╨. Але вЁн не один подЁля╨ таку думку. Газета «Дзеркало тижня» пише: «ПолЁтика — це мистецтво можливого. Якщо це мистецтво не опанувати, то тодЁ навЁть неможливе ста╨ можливим.»


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Умєров обговорив із міністром оборони Фінляндії партнерство підприємств ОПК

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!