Зеленський звернувся до Польщі у 12-ті роковини Смоленської катастрофи
Президент Володимир Зеленський вшанував пам’ять загиблих 12 років тому в авіакатастрофі під Смоленськом представників еліти Польщі і висловив солідарність польським партнерам, які поряд з Україною протидіють російській агресії.
Про це він написав у Твітері, повідомляє Укрінформ.
«Сьогодні вшановуємо пам’ять жертв авіакатастрофи під Смоленськом, яка 12 років тому забрала життя Президента Лєха Качинського та представників польської еліти. У цей день ми солідарні з нашими польськими друзями та союзниками, які твердо стоять з Україною у протидії агресії рф», — зазначив Президент.
Міністр оборони України Олексій Резніков висловив співчуття Польщі, яка 12 років тому втратила одних із найкращих своїх синів і дочок у катастрофі під Смоленськом.
«Україна знає з власного досвіду, що таке біль втрати. І наскільки важлива підтримка друга в такий момент. Світлої пам’яті Президент Качинський був справжнім другом України. Наш біль — спільний. І сьогодні, коли Україна героїчно дає відсіч російському агресору, Польща не залишається осторонь. Гостинний прийом наших біженців, військова допомога, санкційний тиск на рф — ось конкретні прояви польсько-українського союзу. Ця єдність – наша спільна сила», — заявив Резніков.
Він також зазначив, що однією із 96 жертв авіакатастрофи літака Ту-154М була й Анна Валентинович – українка за походженням, активна діячка польського руху «Солідарність» та антикомуністичної опозиції. Чисельна делегація прямувала до Катинського лісу для участі в меморіальних заходах до 70-х роковин розстрілу польських військових радянськими карально-репресивними органами у 1940 році. Довгі роки цей злочин ретельно приховувався найвищим керівництвом СРСР. А в сьогоднішній росії існує потужний рух, що заперечує відповідальність сталінського тоталітарного режиму та/або навіть факт розстрілів, констатував міністр оборони.
Як повідомлялося, в авіакатастрофі 10 квітня 2010 року поблизу військового аеродрому “Смоленськ-Північний» розбився польський урядовий літак з 96 особами на борту. В авіакатастрофі загинули президентське подружжя Лєха та Марії Качинських, все військове командування польської армії, значна частина польської політичної, релігійної та громадської еліти країни. Вони прямували на вшанування жертв Катинського злочину у 70-річчя тієї трагедії.
В 2011 році польська урядова комісія з розслідування причин катастрофи та міждержавний авіаційний комітет у москві основними причинами катастрофи назвали помилки екіпажу польського літака. Крім того, польська комісія значну відповідальність поклала на російських контролерів руху на аеродромі “Смоленськ-Північний”, які подавали частково хибну інформацію екіпажу і не заборонили посадку Ту-154М на летовищі.
Після приходу до влади у Польщі в 2015 році правоконсервативної партії “Право і Справедливість” (PiS) Ярослава Качинського, новий уряд скасував рапорт своїх попередників, назвавши його нелегітимним, і в лютому 2016 року відновив Смоленське слідство. Відтоді було проведено ексгумацію тіл усіх жертв катастрофи, а також ще раз досліджено усі записи “чорних скиньок” та елементи розбитого літака на предмет виявлення вибухових речовин. Зразки зібраних матеріалів надіслано у кілька міжнародних лабораторій, які мали підтвердити або виключити наявність залишків вибухових речовин.
У Польщі неодноразово покладали відповідальність за катастрофу на росіян, натякаючи на можливу причетність до катастрофи російської влади.