ПолiтДумка

Арешти за онлайн-критику Лукашенка: в Білорусі після 9 травня ув'язнили сотню блогерів та активістів

12 мая
13:07 2020

Білоруські правозахисники повідомляють, що напередодні та після Дня перемоги влада країни затримала понад 100 опозиційних блогерів, журналістів і підписників каналів, які критикують владу та Олександра Лукашенка, розповідає кореспондентка ВВС у Мінську Тетяна Мельничук.

Люди критикували дії влади, яка провела масштабний військовий парад на 9 травня попри пандемію коронавірусу.

Затримані брали участь в онлайн-стрімах, в яких розповідали про ситуацію в регіонах країни.

Одного із затриманих, блогера Сергія Петрухіна, відправили в камеру на 15 діб, не дочекавшись викликаної в суд бригади швидкої допомоги. В нього висока температура та підозра на коронавірус, але тест йому не зробили.

На суді Петрухін розповів журналістам і правозахисникам, що в ізоляторі тимчасового утримання разом з ним були й інші люди з підвищеною температурою.

За даними міністерства охорони здоров'я Білорусі, на 11 травня тут виявили 23 906 осіб з позитивним тестом на Covid-19. За останню добу зафіксували 933 нових випадків.

Статистику по містах і регіонах країни влада не публікує.

"Країна для життя"

Сергія Петрухіна затримали за 350 кілометрів від рідного Бреста, в Мінській області — він намагався доїхати на зустріч з іншим блогером Сергієм Тіхановським. Той став популярним як організатор стрімів з критичними висловлюваннями про політику Олександра Лукашенка і життя в країні.

Тіхановський проводив стрім в регіонах, куди поїхав по не самих головних дорогах в автобудинку з написом "Країна для життя".

Гасло "Білорусь — країна для життя" активно використовувало в соціальній рекламі білоруське телебачення, але бесіди блогера Тіхановського з жителями малих міст явно суперечили пафосу офіційної пропаганди.

"Держава невдоволена людьми, люди незадоволені державою. Треба це змінювати. Я не хочу винаходити ніякий білоруський велосипед. Я просто хочу нормально жити. Як у Польщі, як у Німеччині, як у Фінляндії. Щоб мені було не соромно говорити, що я білорус", — говорив на акції в Гомелі прихильник Тіхановського, який назвався Михайлом.

Люди в Білорусі, як правило, не називають свої імена, побоюючись репресій з боку влади.

YouTube-канал Сергія Тіхановського почав працювати рік тому, деякі викладені на ньому відео збирають понад 140 тис. переглядів.

Тіхановського 6 травня затримали під Могилевом, на південному сході Білорусі. Команду блогера спробували взяти під варту під час зустрічі з підписниками його каналу, але тоді співробітникам міліції фізично перешкодили глядачі.

З вимогою звільнити Тіхановського у різних регіонах Білорусі на імпровізовані акції вийшли його колеги-блогери, глядачі YouTube-каналу і журналісти, що висвітлювали стихійні протести. Багатьох з них затримали.

Затримання в регіонах

У Бобруйську затримали прихильників Тіхановського, які намагалися організувати "антипарад" 9 травня, коли в Мінську офіційно масовими заходами відзначали День перемоги.

За інформацією позбавленого реєстрації в Білорусі правозахисного центру "Весна", в різних регіонах Білорусі затримали більше 100 осіб.

Цю інформацію підтверджують Білоруська асоціація журналістів і місцева преса.

Суди над активістами, правозахисниками, журналістами та учасниками зустрічей каналу "Країна для життя" 11 травня проходили в 12 містах Білорусі.

Протестна активність підписників і прихильників регіональних блогерів-критиків виявилася несподіваною як для влади, так і для опозиційних білоруських партій і структур.

Конкурент Лукашенка

"Чорт з табакерки" — назвав цих активістів аналітик "Білоруських новин" Олександр Класьковський.

"З традиційною опозицією влади давно навчилися боротися. Тіхановський — це зовсім інший стиль, формат, інші гасла. Це живий діалог і зворотний зв'язок, це мова вулиці.

Його стихійні зібрання, мабуть, нагадують владі про феномен "дармоїдських" протестів 2017 року.

Тому і поспішають затримувати тих, хто тусується з блогером, поки з іскри не зайнялося полум'я", — зазначає Класьковський.

Сергій Тіхановський оголосив про намір брати участь у висуванні на пост президента Білорусі.

Але, перебуваючи під арештом, автор YouTube-каналу "Країна для життя" ризикує не зареєструвати ініціативну групу для збору підписів на свою підтримку.

Старт президентської кампанії відбувся напередодні Дня перемоги, а самі вибори призначені на 9 серпня. Подати документи до Центрвиборчкому для реєстрації ініціативної групи зі збору підписів на висунення кандидатом треба до 15 травня.

Источник: bbc.com


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

СМИ уточнили сроки передачи Украине первых истребителей F-16

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!